02:49
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Kdy přišli indiáni na americkou půdu? Kdo dal indiánům jejich jméno a proč se jim říkalo rudoši? Projdeme si historii indiánských obyvatel amerického kontinentu, vysvětlíme si, jak se jejich život v průběhu let měnil a kde žijí dnes.
Roboti, kteří mění svět. Slyšeli jste někdy o obavě, že nás roboti ve všem nahradí? Nebojte se! V nerutinní práci je člověk nenahraditelný. Co to znamená? To si vysvětlíme. Pojďme ale poznat roboty více, dozvědět se něco o jejich vývoji, životě a práci, kterou jsou schopni zastat.
Na přelomu tisíciletí panuje v českém knížectví zmatek. Země se totiž potýká s první vážnou krizí, kterou způsobily velké územní ztráty, ale také boj mezi syny Boleslava II. o český trůn.
V raném středověku lidé jedli většinou jen dvakrát denně. Strava bohatých a chudých se lišila nejen v počtu chodů, ale i v servírovaných potravinách. Zvěřinu a sladkou kaši si mohlo dopřát jen panstvo. To kupodivu opovrhovalo sýrem. Specialitou byla též pučálka, o níž se dozvíte ve videu.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a význam Kosmovy Kroniky české, jednoho z nejdůležitějších historických pramenů českých zemí.
Lidí je víc a víc, a proto se logicky uvažuje, kde budou lidé jednou bydlet. Nejvíce se uvažuje o plovoucích městech na oceánu. Plovoucí města nejsou úplně dalekou budoucností, ale ještě je mnoho základních problémů, které se musí vyřešit dříve, než budou schopna nabídnout lidem plnohodnotný život. Jaké problémy to jsou a jak by taková města mohla vypadat, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
1. května je den, který je známý také jako První máj. K tomuto dni se vztahují hned dva významné svátky. Jednak je to svátek lásky, ke kterému se u nás váže spousta tradic. Znáte některé z nich? A za druhé je to také mezinárodní svátek práce. Víte proč? Myslíte si, že se svátek práce slaví prací? Pokud si nejste odpověďmi jistí, nic se neděje. Zhlédněte naši reportáž a vše se dozvíte.
Lovci záhad se podívají na to, co teče pod námi, tedy do kanalizace. Systém podzemních stok je velké bludiště, kde určitě potřebujeme mapu. Dozvíme se, proč kanalizace nelibě páchne a jaké systémy využívá. A kde končí? V čistírně odpadních vod.
Pojďme se společně podívat, co znamenají některé velikonoční symboly. K Velikonocům patří třeba květy jívy neboli kočičky, ty prý připomínají palmové listy, kterými obyvatelé Jeruzaléma vítali příchod Ježíše Krista. Šlehání dívek pomlázkou má zase připomínat hromy a blesky při první jarní bouřce. A to už od dob, kdy staří Slované uctívali bohyni jara jménem Vesna. A proč barvíme vajíčka?
13 316
747
4 556
1 245
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.