02:49
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Kdy přišli indiáni na americkou půdu? Kdo dal indiánům jejich jméno a proč se jim říkalo rudoši? Projdeme si historii indiánských obyvatel amerického kontinentu, vysvětlíme si, jak se jejich život v průběhu let měnil a kde žijí dnes.
Stavovské divadlo v Praze patří mezi nejstarší divadla v Evropě. Původně se jmenovalo Nosticovo divadlo, podle jeho zakladatele Františka Antonína Nostice Rejnka, který ho vlasti věnoval. Vystoupil zde W. A. Mozart a dirigoval tu Figarovu svatbu. Poprvé se tu také hrála divadelní hra Fidlovačka, kde zazněla naše budoucí státní hymna Kde domov můj. Ve svém programu myslí divadlo i na děti.
Pojďme se společně podívat na video o čokoládě. Čokoládu přivezli do Evropy objevitelé, jako byl například Kryštof Kolumbus. Dostupnější začala být čokoláda v 19. století. Nejznámější jsou tři druhy čokolády, a to jsou čokoláda mléčná, hořká a bílá. Kvalitní čokoládu poznáte podle jejího složení. A jaké známe čokoládové rekordy?
Nejznámější je starobylá Hedvábná stezka, která měla okolo 9 000 km a spojovala Čínu se západním světem. Zboží se v 15. století začalo převážet na lodích, a tak zanikla. A jak to bylo na našem území? Stezky sloužily k přepravě zboží a často se nazývaly podle toho, co se po nich převáželo. Proto u nás vedla stezka jantarová nebo solná, která směřovala od Baltského moře až ke Středozemnímu moři.
Po srpnu roku 1968 nastává v Československu období normalizace, během kterého dochází k represivním opatřením. Jak to u nás vypadalo a kdo byl Jan Palach?
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Máte rádi doma teploučko? Určitě ano. V zimě je to velice příjemné, ale nic se nemá přehánět. Děti se zamýšlejí nad problémem, jak a čím topit, abychom neubližovali sobě ani naší planetě.
Víme, že každý z nás se něčím odlišuje od ostatních a tím je jedinečný. To ještě neznamená, že je proto horší nebo lepší. Jenom na něm záleží, jaký je.
Lidé, kteří se chovají trucovitě, k tomu mají třeba důvod. Třeba mají strach z odmítnutí, nevěří si a pochybují o sobě. A jak se k takovému urážlivému člověku chovat? S tím si Klárka určitě poradí. A vy také, když s ní vyřešíte její test.
Staří lidé mívají zdravotní problémy, jsou často nedoslýchaví a tak vznikají nejrůznější nedorozumění. Všichni budeme jednou staří a budeme potřebovat pochopení. Respekt, úcta, nadhled a tolerance ke starým lidem patří k pravidlům slušného chování.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.