04:22
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt? https://www.seznam.cz/
Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.
Zajímá vás, jak vypadá opravdové safari v Africe? Podívejte se s námi na život vzácných živočichů v safari. Jaké vlastnosti pomáhají například zebrám, antilopám či žirafám v přírodě přežít?
V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Vlaštovky přilétají z Afriky. Poštolky i špačci se namlouvají. Čápi spolu zabydlují hnízdo.
Chtěli byste pomoci na podzim a přes zimu divokým zvířatům, ale nevíte jak? A co takhle zkusit jim nasbírat něco dobrého na zub. Nemusíte nic kupovat, stačí vyrazit ven a posbírat kaštany nebo bukvice. No, a jak to pak zvířátkům předáte? Stačí se zkontaktovat s nejbližší mysliveckou stanicí a tam už vám určitě poradí. Pomůžete tím daňkům, divokým prasatům, srnám, srnkám i jelenům a dalším býložravcům. Snad vás naše reportáž inspiruje k dobrému skutku.
Věděli jste, jak dlouho se vyvíjí larvy tesaříka ve starých dubech? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Ukázka krajiny, která byla v minulosti poznamenaná těžbou břidlic a nyní je chráněným územím na Plzeňsku. V pořadu jsou představeny místní přírodní podmínky – svahy pozvolna porůstající pionýrskými druhy dřevin (bříza, borovice), haldy po těžbě či zatopená těžební jáma s kyselou vodou.
Jestlipak víte, co se může a nemůže, hodí a nehodí, či vyloženě nesmí dělat v lese a proč? Udělejte si v tom s námi jasno s dědečkem zálesákem. Jak fungují vztahy v přírodě, jak se vyrábí lodička z kůry... Dozvíme se také, jak se správně chovat k rostlinám a živočichům v lese.
Terčin zvířecí svět nám v tomto příspěvku předvede, co všechno můžeme naučit našeho psa za cviky a jak budeme při výcviku postupovat.
Možná si při pohledu na fotku vybavíte nejdříve pantera. Nejste daleko od pravdy. Levhart černý je opravdu znám pod jménem panter. Jedná se však o levharta, pouze s jiným zbarvením. Levharti loví v noci a velmi tiše. Výborně šplhají po stromech a svoji kořist i na stromech požírají. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
Miliony dětí v Indii vykonávají těžké práce, které nikdo nechce dělat, aby pomohli svým rodičům a měli co jíst. Radši by ale chodily do školy. Dětská práce není v Indii zakázaná v mnoha odvětvích.
Jak Modré hory získaly své barevné jméno? A proč jsou tak trochu vzhůru nohama? Čím jsou speciální stromy blahovičníky? A jaké zvíře žije v symbióze s blahovičníky?
Dnes se dozvíme spoustu zajímavostí o stromech. Víte, jak žije strom? Jak dopravuje vodu a živiny od kořenů až k horním lístečkům? A kteří živočichové mají ve stromech svá obydlí? Uvidíte, jak se různé dřeviny zpracovávají a čím se navzájem odlišují. A můžete si vyzkoušet „kouzlo“ s citrónovou šťávou.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.