03:08
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt?
Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.
V zimě živočichové strádají. My lidé jim můžeme pomáhat. Ukážeme si, jakým způsobem můžeme pomáhat v zimě přikrmovat ptáčky, veverky, srny i vodní ptáky. Vysvětlíme si, které krmivo není vhodné, s kým se můžeme o přikrmování poradit.
O koze existuje mnoho přísloví a pořekadel. Říká se o nich ledacos. Jenže není koza jako koza! Představíme si různá plemena koz a jejich specifika. Proč je jich tolik? A schválně se zkuste zamyslet, kolik znáte příběhů a pohádek o kozách.
Prozkoumáme živočichy, kteří jsou na Zemi už 300 milionů let. Mezi plazy patří třeba had, krokodýl nebo želva. Jaký má vliv na jejich život okolní teplota? Proč mají tělo pokryté šupinami? Jak často potřebují jíst a jak velkou porci mohou sníst?
Co dělat, když najdete při procházce v lese zvířecí mládě? Jak se správně zachovat a na co si dát pozor? Hlavně zůstat v klidu, zbytečně na zvířátko nesahat a zavolat na záchranou stanici. Tam už vám poradí, co a jak. V případě, že bude mládě ohrožené na životě, mohou mu přijet na pomoc.
Gepard je opravdu krásná kočkovitá šelma, která je dokonale uzpůsobena k rychlému běhu. Má malou hlavu, ocas, který mu slouží jako kormidlo, a neumí zatahovat drápy. Dosáhne rychlosti 100 km/h za neuvěřitelné 4 vteřiny. Je klidný a loví jen, když má opravdu hlad. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
Pojďme společně pátrat okolo zámku v Blatné po páchníkovi hnědém. Co je to vlastně za zvíře? Proč se tak jmenuje? A z jakého důvodu je vzácný? Povedlo se nám ho spatřit na vlastní oči? Podívejte se sami.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.