04:51
Velikonoce jsou pohyblivý svátek plný symbolů. Stále se během nich dodržují některé zvyky a tradice, k těm nejrozšířenějším patří pomlázka, barvení vajíček a pečení velikonočního pečiva, jako je beránek, mazanec nebo jidáše.
K nejznámějším vánočním tradicím patří zdobení stromku, rozdávání dárků nebo třeba pečení vánočky. V dřívějších dobách však lidé dodržovali mnohem více zvyků a obřadů.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Ačkoliv si dnes již nedokážeme představit Vánoce bez nazdobeného vánočního stromku, jedná se o poměrně novodobý zvyk. Kde se na vánočním stromečku vzaly skleněné ozdoby a jaká je jejich tradice? Jak se takové dekorace ve sklárně vyrábějí?
Konec dubna je spojován s pálením čarodějnic. Pokud si vzpomeneme na čarodějnice z pohádek, jistě si vybavíme i jejich kočičí kamarády. A protože kočka a čarodějnice neodmyslitelně patří k sobě, vyrobíme si se Šikuly kočičí čarodějnický klobouk. Potřebovat budeme: černý karton A3, barevné papíry, kousek provázku, pastelky, voskovky, lepidlo, nůžky, fix, kancelářskou sešívačku a tavnou pistoli.
Výroba stínidla pro dlouhé podzimní večery je skvělou volbou. Stačí jen dostatečně vydlabat dýni, vyřezat na ni obličej nebo jiné ornamenty a doprostřed umístit svíčku! Pusťme se s Šikuly do tvoření. Potřebovat budeme jen dýni, nůž, lžíci, svíčky, fix a misku.
V Česku máme hodně tradic, na které bychom měli být hrdí. A některé, které už prostě patří minulosti. Ale i tak jsou stále součástí naší identity. Jaké tradice znáte a jaké dodržujete vy? Víte, jaký význam tradice mají a proč jsou důležité? Pojďme se o nich dozvědět více v pořadu "My se máme".
Halloween je svátek, ke kterému neodmyslitelně patří dýně. Díky mnohým z vás dýně na podzim získávají obličeje. Některé jsou usměvavé, další lehce strašidelné, ale zkoušeli jste někdy na dýni vyřezat ornamenty? Jak na to? To nám prozradí Šikulové!
Inga je tanečnice pocházející z Ruska. Podobně jako řada jiných Rusů a Bělorusů žijících v Česku je i ona proti válce na Ukrajině. Lidé v Rusku, kteří se otevřeně staví proti válce, jsou tamním režimem perzekvováni. Zastavme kolotoč nenávisti.
Jaké radosti a strasti přináší náhradní rodinná péče? Míla a Kamil nemohli mít vlastní děti, tak si jich postupně osvojili nebo přijali do pěstounské péče osm. Kromě dětí s romským původem si k sobě vzali i dívku s autismem. Všem poskytli skutečný domov a opravdové dětství. Jak rodiče i děti vnímají život v nové rodině? Velkou zkouškou pro celou rodinu je právě péče o dceru Petru s diagnostikovaným autismem.
Pod vinobraním si dnes spíše než sběr vína představíme slavnosti. Tato původně venkovská tradice se přenesla i do měst a jejím symbolem se stal burčák. Pořad připomíná původní účel vinobraní.
Naši předkové věřili v léčivou a magickou moc bylin, zvláště těch nasbíraných o svatojánské noci. Z devatera bylin se dělaly takzvané škapulíře.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.