04:51
Velikonoce jsou pohyblivý svátek plný symbolů. Stále se během nich dodržují některé zvyky a tradice, k těm nejrozšířenějším patří pomlázka, barvení vajíček a pečení velikonočního pečiva, jako je beránek, mazanec nebo jidáše.
K nejznámějším vánočním tradicím patří zdobení stromku, rozdávání dárků nebo třeba pečení vánočky. V dřívějších dobách však lidé dodržovali mnohem více zvyků a obřadů.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Ačkoliv si dnes již nedokážeme představit Vánoce bez nazdobeného vánočního stromku, jedná se o poměrně novodobý zvyk. Kde se na vánočním stromečku vzaly skleněné ozdoby a jaká je jejich tradice? Jak se takové dekorace ve sklárně vyrábějí?
Co by se dalo vytvořit z vydlabané dýně? A kam naservírovat uvařenou dýňovou polévku? Odpověď je jednoduchá! Společně s Šikuly si vyrobíme dýňovou misku. Pusťme se do práce!
Říká se, že poslední dubnová noc má magickou sílu a na mnoha místech probíhá pálení čarodějnic. Kde se tato tradice vzala? Vyrobíme si společně s Šikuly čarodějnici a bude na vás, jestli ji hodíte o filipojakubské noci do ohně. Potřebovat budeme: metličku, kusy barevných látek, tavnou pistoli, větvičky, nůžky, knoflíky, peříčka, barvy, pastelky, fix, vatová vajíčka, chlupatou vlnu, tvrdý bílý papír a lepidlo na papír. Ať vám to jde od ruky!
Dýně je jednou z nejstarších kulturních plodin na světě. Ve videu se dozvíme o jejím původu, využití v kuchyni, představíme si její druhy a seznámíme se svátkem, ke kterému dýně bezpochyby patří. Mezi dýněmi najdeme mnoho druhů, některé slouží jen na okrasu a jiné jsou zase vynikající k snědku. Ochutnali jste někdy špagetovou dýni? Víte, kdo je Jack-o´-lantern a jak uvařit lahodnou dýňovou polévku? Draci v hrnci vám na všechny tyhle otázky odpoví!
Konec dubna je spojován s pálením čarodějnic. Pokud si vzpomeneme na čarodějnice z pohádek, jistě si vybavíme i jejich kočičí kamarády. A protože kočka a čarodějnice neodmyslitelně patří k sobě, vyrobíme si se Šikuly kočičí čarodějnický klobouk. Potřebovat budeme: černý karton A3, barevné papíry, kousek provázku, pastelky, voskovky, lepidlo, nůžky, fix, kancelářskou sešívačku a tavnou pistoli.
Novější, avšak rozšířenou předvánoční tradicí jsou adventní kalendáře. Kdy vznikly a jak se měnila jejich podoba? Zajímavá je i historie perníku a vánočního cukroví, jehož původ sahá až do pohanských dob.
V 18. století žila naprostá většina lidí na venkově, přičemž pokud se chtěli poddaní stěhovat, potřebovali tzv. zhostní list. Převaha venkovských obyvatel nad městy trvala v českých zemích až do 20. století. Jak konkrétně vypadala venkovská obydlí a jaké byly jejich nedílné součásti, to můžeme dobře vidět na dochovaných staveních ve skanzenu. Dvě taková s průvodcem navštívíme.
Fotit politiky je nevděčný úkol. Většinou neradi pózují a prostředí jejich kanceláří nepatří k těm atraktivním. Přesto se Janu Zátorskému povedlo pořídit snímek, který se stal asi jeho nejznámějším, ačkoli jako fotoreportér má na kontě zajímavější fotografie. Je na něm zachycen Jiří Paroubek, výrazný politik polistopadového období, a využití symboliky s rybičkami je pro danou dobu velmi výstižné.
Americký fotograf Sean Gallup byl v Praze ani ne rok, když navštívil setkání komunistů při oslavách 1. máje. Zaujal ho předlistopadový politik Milouš Jakeš, kterého po skončení sledoval a nastoupil s ním do tramvaje. Několikrát ho vyfotil (bez dovolení) a nevšímavost ostatních lidí v tramvaji si vyložil jako strach, který asi stále pociťují. Možná zde ale sehrála roli národnostní a kulturní odlišnost nebo naopak pro většinu českých občanů tento komunista prostě už nic neznamenal.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.