04:51
K nejznámějším vánočním tradicím patří zdobení stromku, rozdávání dárků nebo třeba pečení vánočky. V dřívějších dobách však lidé dodržovali mnohem více zvyků a obřadů.
Vánoční zvyky se v různých státech liší. Jaké vánoční obyčeje dodržovali naši předci? Dozvíte se například, co to bylo Štěpánování a proč se do jídla přidával med místo cukru.
Mezi ozdobami mají v mnoha domácnostech na vánočním stromečku své místo prskavky. V Evropě ale není mnoho firem, které je vyrábějí. Možná jedinou u nás najdeme v Ústí nad Labem. Jedinečné jsou prskavky tvarované – stromečky, hvězdičky, čtyřlístky a taky jednotlivá písmena a číslice. Ty přicházejí na svět jen tady. Zároveň zapátráme po tom, jak prskavky spatřily světlo světa a co bychom s největší pravděpodobností mohli považovat za jejich předchůdce.
Děti nám názorně předvedou výrobu dekorativního stromečku. Potřebovat budeme jen několik věcí: ozdobné stužky, plstěné kuličky, ozdobu na stromeček, klacík, provázek, nůžky a tavnou pistoli. Nezbytné však budou šikovné ruce a dobré nápady. Výroba stromečku bude trvat přibližně 20 minut.
Děti nám předvedou, jaké krásné vánoční ozdoby jdou vyrobit z těstovin. Co budeme potřebovat? Především různé druhy těstovin, korálky nebo perličky, provázek na zavěšení a tavnou pistoli. Naši fantazii se meze nekladou a práce jde velice rychle od ruky.
Ačkoliv si dnes již nedokážeme představit Vánoce bez nazdobeného vánočního stromku, jedná se o poměrně novodobý zvyk. Kde se na vánočním stromečku vzaly skleněné ozdoby a jaká je jejich tradice? Jak se takové dekorace ve sklárně vyrábějí?
Co by se dalo vytvořit z vydlabané dýně? A kam naservírovat uvařenou dýňovou polévku? Odpověď je jednoduchá! Společně s Šikuly si vyrobíme dýňovou misku. Pusťme se do práce!
Výroba stínidla pro dlouhé podzimní večery je skvělou volbou. Stačí jen dostatečně vydlabat dýni, vyřezat na ni obličej nebo jiné ornamenty a doprostřed umístit svíčku! Pusťme se s Šikuly do tvoření. Potřebovat budeme jen dýni, nůž, lžíci, svíčky, fix a misku.
Halloween je svátek, ke kterému neodmyslitelně patří dýně. Díky mnohým z vás dýně na podzim získávají obličeje. Některé jsou usměvavé, další lehce strašidelné, ale zkoušeli jste někdy na dýni vyřezat ornamenty? Jak na to? To nám prozradí Šikulové!
Po šesti postních nedělích následuje velikonoční neděle, která je ve znamení veselí a hodování. K typickým velikonočním pokrmům patří mazanec, beránek a sekanice neboli hlavička, všechna jídla mají svůj symbolický význam.
Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO) má pomoci k jeho zachování. Podmínkou pro zápis do tohoto mezinárodního seznamu je předchozí zápis do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, zřízeného Ministerstvem kultury. K počátku roku 2020 čítal tento seznam 28 položek. Patří k nim i východočeské loutkářství a dále české loutkářství, lidové interpretační umění. Loutkářství je zapsáno také na seznamu UNESCO. V čem je toto umění v naší republice tak výjimečné?
Státní zámek Valtice byl do roku 1945 sídlem rodu Lichtenštejnů. Po druhé světové válce byl sice zdevastován, ale dnes patří opět k perlám barokní architektury. Za pozornost stojí zvláště zámecká kaple a také divadlo, které bylo obnoveno a je replikou původního barokního divadla.
Fotograf Tomáš Třeštík hledal nějaké lehčí a veselejší téma poté, co se pracovně pohyboval v prostředí narkomanů. Proto se rozhodl fotit svět modelingu. Nezajímala ho však přehlídková mola, nýbrž zákulisí. To je zpravidla plné desítek nervózních lidí a charakterizované stresem, shonem, rivalitou, ale i profesionalitou. Díky tomu, že měl možnost nahlédnout do této branže z druhé strany, vznikla série zajímavých a netypických fotografií.
10 662
525
2 960
990
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.