05:24
Prezident ČSFR Václav Havel byl v roce 1990 přijat bouřlivým potleskem v Kongresu USA a jeho projev 23krát přerušil potlesk kongresmanů. Havlův projev se dodnes připomíná jako jeden z nejlepších projevů novodobé historie ČR / ČSFR. Podívejte se alespoň na jeho část.
V krátké reportáži (2013) u o životě Emila Háchy uslyšíte názory historiků na jeho působení v roli prezidenta 1938-1945. O okolnostech smrti prezidenta Háchy mluví i autor jeho biografie a zástupce Spolku JUDr. E. Háchy.
Prezident Ludvík Svoboda vystoupil v televizi 21. ledna 1969 s projevem poté, co 19. ledna zemřel student Jan Palach. Vyzval k tomu, aby již nikdo podobný akt protestu nepodnikal. Tvrdil, že vláda má určitý plán a bude ho postupně uskutečňovat. Sebeupálení hodnotil jako krok, který by mohl vyvolat anarchii v zemi, následkem čehož by hrozilo, že by byla česká vláda shledána neschopnou vést sama svou zem a její správu by musel převzít někdo jiný…
T. G. Masaryk musel v roce 1935 ze zdravotních důvodů rezignovat na prezidentský úřad. Na své místo se snažil prosadit Edvarda Beneše. Volba to ale nebyla zdaleka tak snadná, jak se může zdát.
Mladý Mattoni udělal první, nezbytný krok ke svému vytouženému úspěchu, získal manželku a její věno. Ale ví, že tohle nestačí, není to cíl, který před ním otevřel doktor Löschner, jen nezbytný prostředek. Cesta do Vídně, jeho první obchodní cesta do velkého světa, má prokázat jeho vůli i schopnosti.
Historie zoologické zahrady ve Dvoře Králové sahá do doby těsně po druhé světové válce. Z počátku malý zookoutek se radikálně proměnil v 60. letech, kdy se ředitelem stal zoolog Josef Vágner. Ten prosadil zřízení safari a jeho orientaci na africkou faunu. Brzy se stala Zoo Dvůr Králové nad Labem skutečně unikátní zoologickou zahradu nejen ve střední Evropě.
Portrét slavného prvorepublikového režiséra Martina Friče, který natočil desítky kultovních snímků. Např. Tři vejce do skla, Kristián, Přednosta stanice nebo Císařův pekař - Pekařův císař. Spolupracoval často s talentovanými scénáristy, např. s Jiřím Brdečkou nebo s ikonickou dvojicí Jiří Voskovec a Jan Werich.
V roce 1938 se začaly vyostřovat národnostní konflikty v československém pohraničí. Už na jaře začali odcházet židovští obyvatelé, v důsledku ztráty těchto území po podpisu mnichovské dohody odešlo do vnitrozemí ČSR mnoho dalších lidí. Později přicházeli i antifašisté z Německa, případně z Rakouska. Jaká byla politika československých úřadů vůči uprchlíkům přicházejícím na území tehdejšího státu?
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.