06:07
Ukázka ze zpravodajské relace obsahuje kromě komentáře také autentické záběry svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Tato akce měla za následek obrovské ztráty na životech. Zároveň ale vedla k tomu, že nebyla realizována invaze amerických vojáků do Japonska. Do týdne od události Japonské císařství kapitulovalo.
Fašismus máme většinou spojený s druhou světovou válkou. Ukázka přibližuje, kdy a proč fašismus vznikl a v jaké podobě se s ním můžeme setkat i dnes.
První výstřely druhé světové války padly na Westerplatte v Gdaňsku 1. září 1939. Kdo začal pálit jako první a co následovalo? Mnohé poodhalí reportáž z místa u příležitosti kulatého výročí začátku druhé světové války.
Povstání, v němž dalo Slovensko v roce 1944 světu najevo, že stojí po jeho boku v boji proti nacismu. Proč bylo odsouzeno k neúspěchu? Při příležitosti 70. výročí povstání vysvětluje některé jeho aspekty historik Tomáš Jakl.
V souvislosti s mnichovskou dohodou se často hovoří o „zradě západních mocností". Na celou skutečnost je však vhodné nazírat v kontextu mezinárodní situace, nikoli pouze prizmatem zájmů našeho státu. Jaké byly příčiny vzniku a důvody Francie a Velké Británie podepsat mnichovskou dohodu, blíže objasní historici v pořadu Historie.cs.
Podívejte se na stručný příběh moderních dějin Afghánistánu od svržení šáha v roce 1973 až do nástupu hnutí Tálibán. Dozvíte se i o vztazích, které jsme s touto zemí měli. Československo například poskytlo azyl vůdci revoluce z roku 1978 Babrak Karmalovi a v hlavním městě Kábulu jezdily československé trolejbusy.
Emil Skamene je vynikající vědec, který o vlásek unikl smrti, když ho zachránil německý voják z Haliče z města Bučač, pár dní před vyvražděním tamního židovského obyvatelstva. O svém židovském původu a tragickém osudu celé rodiny se dozvěděl až ve svých třiceti letech. Do té doby nic netušil.
Dokumentární cyklus Zmařené naděje zkoumá dramatickou éru 20. a 30. let. Osmidílná série přináší osudy mužů, žen a dětí z Francie, Německa, Itálie, Velké Británie, Rakouska, Švédska, Polska a Sovětského svazu pomocí deníků, dopisů a pamětí.
Dva mladí lidé jsou mrtví a vojenský prokurátor Roman Rédl ví, že vrahové se nezastaví, dokud nezabijí i dalšího svědka. V obchodě, při kterém se kradou zbraně od sovětských vojsk, jde o hodně.
Březnem roku 1939 končí samostatnost českých zemí i společný stát Čechů a Slováků. Prezident Emil Hácha je při jednání v Berlíně s kancléřem Adolfem Hitlerem postaven před "hotovou věc". Podívejte se na okolnosti událostí března 1939 a nepřímou vzpomínku pamětnice na jednání Háchy s Hitlerem.
"Nejkrásnější myšlenka u sportu je fair play. To je čestné zápolení, jednat jako charakterní člověk, ne jednat nespravedlivě, křivdit někomu nebo někoho diskriminovat." Čtyřnásobný olympijský vítěz Emil Zátopek, který získal na olympijských hrách v Londýně roku 1948 první atletické olympijské zlato pro Československo, je jedním z nejznámějších sportovců světa. Během své sportovní kariéry překonal 18 světových a 61 československých rekordů, a to na různých tratích.
Příběh Bohémy se otevírá. Jeho vypravěčem je Arnošt Žák, barrandovský dramaturg a scenárista. Rámec celé minisérie tvoří jedna okupační srpnová noc v roce 1968. Pro Arnošta je to už druhá okupace republiky a zároveň příležitost rekapitulovat svůj život v období mezi nimi. Když ti první okupanti – nacisté – zavřeli vysoké školy, sehnal Arnošt, ještě jako student, místo na Barrandově. A tady, v jedněch z nejlepších filmových ateliérů v Evropě, se odehrávají životní příběhy slavných herců a režisérů, tady prožívají poslední chvíle před Mnichovem a následně začátek temného období protektorátu.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.