06:07
Ukázka ze zpravodajské relace obsahuje kromě komentáře také autentické záběry svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Tato akce měla za následek obrovské ztráty na životech. Zároveň ale vedla k tomu, že nebyla realizována invaze amerických vojáků do Japonska. Do týdne od události Japonské císařství kapitulovalo.
Fašismus máme většinou spojený s druhou světovou válkou. Ukázka přibližuje, kdy a proč fašismus vznikl a v jaké podobě se s ním můžeme setkat i dnes.
První výstřely druhé světové války padly na Westerplatte v Gdaňsku 1. září 1939. Kdo začal pálit jako první a co následovalo? Mnohé poodhalí reportáž z místa u příležitosti kulatého výročí začátku druhé světové války.
Povstání, v němž dalo Slovensko v roce 1944 světu najevo, že stojí po jeho boku v boji proti nacismu. Proč bylo odsouzeno k neúspěchu? Při příležitosti 70. výročí povstání vysvětluje některé jeho aspekty historik Tomáš Jakl.
Česká družina byla v podstatě předchůdkyní československých legií v Rusku. Byla složena z dobrovolníků, kteří žili již před 1. světovou válkou v Rusku a chtěli být součástí ruské armády, po boku které by mohli bojovat proti Rakousku-Uhersku. Pojďme společně zhlédnout video, ve kterém je Česká družina představena.
Pasáž zachycuje osudy dětí habsburského následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, na kterého byl roku 1914 spáchán sarajevský atentát.
Historie krymských Tatarů na území Krymu, z něhož byli za stalinského režimu hromadně vysídleni až do Uzbekistánu a do Střední Asie.
Vznik protektorátu Čechy a Morava s sebou přinesl i podstatnou změnu v oblasti bezpečnostních a represivních složek. Ve videu se dozvíme, jak lze hierarchizovat nacistické silové složky v protektorátu Čechy a Morava, s jakým typem činnosti byly jednotlivé složky spjaty nebo jaké postavení mělo v rámci nacistického aparátu české četnictvo a jakou roli hrálo v rámci Pražského povstání.
Egon Bondy byl představitelem českého undergroundu, originálním filozofem, a především básníkem. I když byl zapálený marxista, kritizoval poúnorový režim, zároveň ale několikrát spolupracoval se Státní bezpečností. Na protest proti rozdělení Československa přijal slovenské občanství a odešel do Bratislavy. Poslechněte si stručný medailonek o jeho životě a tvorbě.
Skupina osmi československých studentů se v lednu 1968 vydala na expedici do slavné nemocnice Alberta Schweitzera v gabonském Lambaréné. Tatrou 138 měli dovézt zdravotnický materiál až do tohoto vzdáleného místa v Africe. Na své devítiměsíční cestě měli možnost pozorovat vývoj politické situace u nás. Jak se o okupaci dozvěděli? A jak celá cesta nakonec dopadla?
Srpnová invaze spřátelených armád do Československa v roce 1968 byla reakcí na změny v pojetí socialistického státu v kontrastu s jinými komunistickými režimy. Ve společnosti byla de facto očekávána, jen se o ní nemluvilo nahlas. Československo nepodporoval totiž v zahraničí vůbec nikdo, ani Západ, ani Východ. Čechoslováci byli varování Sovětským svazem, že změny kategoricky odmítá. KSČ obdržela např. nesouhlasný dopis od ostatních komunistických stran socialistického bloku. Podívejte se na hodnocení role vrcholného představitele KSČ Alexandra Dubčeka.
Ideologicky silně zabarvená ukázka ukazuje proces s bývalým statkářem Královským, který byl odsouzen za sabotáž, podvod a zneužití lidového družstva. Snažil se totiž vyhnout povinným vysokým dodávkám potravin, které museli plnit všichni zemědělci, ale které byly tak vysoké, že je plnit nešlo.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.