06:07
Ukázka ze zpravodajské relace obsahuje kromě komentáře také autentické záběry svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Tato akce měla za následek obrovské ztráty na životech. Zároveň ale vedla k tomu, že nebyla realizována invaze amerických vojáků do Japonska. Do týdne od události Japonské císařství kapitulovalo.
Fašismus máme většinou spojený s druhou světovou válkou. Ukázka přibližuje, kdy a proč fašismus vznikl a v jaké podobě se s ním můžeme setkat i dnes.
První výstřely druhé světové války padly na Westerplatte v Gdaňsku 1. září 1939. Kdo začal pálit jako první a co následovalo? Mnohé poodhalí reportáž z místa u příležitosti kulatého výročí začátku druhé světové války.
Povstání, v němž dalo Slovensko v roce 1944 světu najevo, že stojí po jeho boku v boji proti nacismu. Proč bylo odsouzeno k neúspěchu? Při příležitosti 70. výročí povstání vysvětluje některé jeho aspekty historik Tomáš Jakl.
„Good King Wenceslas looked out on the Feast of Stephen“. Slova této koledy zná ve Velké Británii snad každý. Objevila se mimo jiné např. i v populárním snímku Láska nebeská, v 60. letech ji přezpívali Beatles. Mnohé z nás jistě hned při prvních slovech této koledy napadne, že zmíněný král Václav by mohl být patron naší země, tedy kníže Václav. Ve videu se dozvíme více o tom, že tato souvislost není náhodná.
Dnešní optikou a často velmi zjednodušeně se konec první světové války jeví jako jasný a po vstupu USA jako předpokládaný. Přitom tomu vůbec tak nebylo. Víte, že třeba Spojené státy americké nevyhlásily válku Rakousko-Uhersku? Že poválečné uspořádání a představy Tomáše G. Masaryka byly hodně závislé na náhodě? Že vojenské strategie USA z konce války neodpovídaly zkušenostem evropských válčících států? Podívejte se na část diskuse o konci války a jeho souvislostech.
S koncem druhé světové války byla kromě odsunu německého obyvatelstva velmi aktuální otázka možného odsunu Maďarů z Československa. S tím však vítězní spojenci nesouhlasili. Československá vláda nakonec uskutečnila výměnu asi 70 tisíc slovenských Maďarů za přibližně stejný počet Slováků žijících v Maďarsku. Zbylých půl milionu Maďarů se mělo následně tzv. reslovakizovat.
Dne 16. října 1962 začala patrně největší krize v dějinách studené války. Sovětský svaz rozmístil jaderné rakety na Kubě a přímo tak ohrozil území Spojených států. USA v reakci na vzniklou situaci vyhlásily námořní blokádu Kuby. Komunistická propaganda v Československu však viděla celou otázku poněkud v jiném světle. Podívejte se na dobové záběry a zkuste pochopit, co, jak a proč se vlastně dělo.
Příběh slavných československých cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, kteří na svoji první cestu vyrazili v roce 1947, a to jako obchodní cestující společnosti Tatra. Cestovatelé, spisovatelé, scénáristé, fotografové a filmoví režiséři se z nich stali až postupem času. Po roce 1968, kdy otevřeně kritizovali srpnovou okupaci, nemohli ani veřejně vystupovat, ani publikovat. Velmi těžko také hledali práci.
Osm statečných si v srpnu 1968 dovolilo protestovat na Rudém náměstí v Moskvě proti okupaci Československa. Demonstranti byli odsouzeni k několikaletým trestům odnětí svobody nebo posláni do psychiatrické léčebny. Nejvíce se lidem do povědomí zapsala Natalja Gorbaněvská.
Hokej, oblíbený sport, v němž jsme byli vždy dobří, i když jsme malá země a nemáme ideální podmínky pro zimní sporty. V minulosti, zejména v době normalizace, byl hokej něco jako politikum. Hokejisté a s nimi celý národ mohl díky vítězství nad reprezentací Sovětského svazu vyjádřit svůj odpor k okupantům.
V době, kdy probíhal proces s Miladou Horákovou a dalšími zatčenými, se mocenské propagandě podařilo zneužít a využít veřejné mínění. Příspěvek uvádí příklady dětských rezolucí, které vyslovují požadavky těch nejpřísnějších trestů pro obžalované, a dále poukazuje na selhání umělců, především literátů.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.