08:13
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen atentát v Sarajevu, první světová válka, zákopová válka a také nasazení nových zbraní.
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Za komunistického režimu tisíce lidí nemohly studovat, vystavovat, hrát vlastní hudbu či divadlo. Azylem se jim staly byty, které se proměnily v galerie, divadla, koncertní nebo přednáškové sály. Pojďme se na jeden takový byt podívat.
Posledním člověkem, který se v roce 1969 upálil, byl vsetínský archivář a historik Bohumil Peroutka. Těžce nesl vývoj socialistického Československa po sovětské okupaci. V říjnu napsal do novin Nové Valašsko článek k výročí vzniku ČSR. Problémy měl nejen on, ale i redakce, která článek vydala. Nepohodlní redaktoři přišli o práci a i on sám měl dostat výpověď. A pak se na nádvoří vsetínského zámku 28. října 1969 upálil. Jeho smrt neměla burcovat národ. Je spíše svědectvím o tom, kam může člověka dovést život v nesvobodě.
Je všeobecně známo, že listopadové události roku 1989 začaly povolenou demonstrací studentů na pražském Albertově. Jak k ní došlo? Co se změnilo, že nebyla jednou z mnoha, ale tou, která přivodila pád režimu? Podívejte se na příběh tří tehdejších studentů a tváří revoluce, Moniky Pajerové, Pavla Žáčka a Martina Klímy.
Portrét slavného prvorepublikového režiséra Martina Friče, který natočil desítky kultovních snímků. Např. Tři vejce do skla, Kristián, Přednosta stanice nebo Císařův pekař - Pekařův císař. Spolupracoval často s talentovanými scénáristy, např. s Jiřím Brdečkou nebo s ikonickou dvojicí Jiří Voskovec a Jan Werich.
Edvard Beneš obdržel 21. září od Francie a Velké Británie ultimátum o postoupení části českých území Německu. Video se zaměřuje na Benešovo vnímání těchto událostí i nejednotné postoje generálů. Scéna otevírá problém politické zodpovědnosti a hranic politického jednání.
12 776
718
4 330
1 209
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.