01:24
Pasáž popisuje změny ve společnosti v období tzv. Pražského jara a končí vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa v noci z 20. na 21. srpna 1968.
Pasáž líčí průběh vojenské intervence v srpnu 1968 a spontánní reakci obyvatelstva, kdy okupanti marně hledali kontrarevoluci a nacházeli odpor nečekaně hlavně „slovní“. Přesto došlo k mnoha přestřelkám a konečné počty obětí nejsou dodnes známy.
Pasáž zachycuje schválení provolání „Všemu lidu ČSSR“, ve kterém UV KSČ odsuzuje vpád vojsk Varšavské smlouvy. Toto provolání odvysílal Český rozhlas ve dvě hodiny ráno alespoň na tzv. rádiu po drátě, protože přívrženci okupantů vypnuli vysílání na středních vlnách. Součástí pasáže je i líčení každodennosti v roce 1968.
V říjnu 1968 byla podepsána smlouva, která uzákoňovala pobyt vojsk Sovětského svazu v Československu. Pobyt cizí armády na našem území se nakonec protáhl na 23 let a vojáci odjeli až roku 1991.
Interaktivní komiks o partyzánském vysílání ČST v srpnu 1968.
Jak a čím lze charakterizovat českou (resp. československou) politickou pravici? Nepozapomněli jsme na ni? A nespojujeme si ji automaticky spíše s fašismem? O postavení a vývoji české politické pravice ve 20. století si více poslechneme v pořadu Historie.cs.
Prostějovský rodák Otto Wichterle je často mylně označován za objevitele kontaktních čoček. Ve skutečnosti Wichterle zásadně zdokonalil technologii měkkých kontaktních čoček a přispěl tak k jejich masovému rozšíření. Méně známý je fakt, že Wichterle patřil k hlavním iniciátorům společenských změn v roce 1968. I proto upadl v Československu na dlouhá léta v zapomnění. Podívejte se na jeho příběh.
Československo bylo od svého vzniku mnohonárodnostním státem. Žili zde Češi, Slováci, Němci, Maďaři a další menšiny. Časem se ovšem začaly projevovat autonomistické tendence jednotlivých národů, zejména sudetských Němců a Slováků.
V okamžiku vzniku státu bylo Edvardu Benešovi pouhých 34 let a v nově vzniklém Československu nebyl příliš známou osobností. Přesto si ho tehdejší prezident Tomáš Garrigue Masaryk vyhlédl jako svého ideálního nástupce. Tato prezidentova představa však poměrně výrazně narazila na záměry tehdejších prvorepublikových politiků, kterým se Beneš jako příští prezident nezamlouval nejen z důvodu nízkého věku.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.