03:25
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Shrnutí politických motivů a ekonomických důsledků založení Rady vzájemné hospodářské pomoci v roce 1949. Obsahuje ukázku z Československého filmového týdeníku. Historikové řeší také otázku, proč RVHP vůbec vznikla, a hodnotí její efektivitu.
Kromě úspěšného válčení založil Přemysl Otakar II. také mnoho středověkých měst, jako jsou například České Budějovice nebo Kolín. V ukázce je zachyceno, jak to vypadalo v jednom z nich.
Jedním z nejvýznamnějších československých průmyslových podniků 20. století byl podnik ČKD. Pod tímto názvem existoval od roku 1927, kdy došlo ke sloučení několika firem s podobným výrobním programem. Ty měly své počátky už v druhé polovině 19. století. Jedním z nich byla i Elektrotechnická akciová společnost Emila Kolbena, který se stal ředitelem celého komplexu a vedl ho až do konce třicátých let, kdy kvůli svému židovskému původu byl nucen firmu opustit.
Jaké byly důvody měnové reformy v Československu v roce 1953? V pasáži je vysvětleno, proč muselo k reformě dojít, je popsána její příprava, průběh i fatální důsledky. Zmíněny jsou i protesty, které například v Plzni měly i politický podtext.
Za vlády posledních Přemyslovců vypukla na místě dnešní Kutné Hory stříbrná horečka. Nález bohatého ložiska stříbrné rudy udělal z osady velmi brzo město, které se záhy stalo městem nezcizitelným královské koruně. Václav II. vydal v roce 1300 velmi promyšlený horní zákoník, kde stanovil královská práva, stanovil pevnou pracovní dobu, zavedl jednotnou minci a dal razit v Kutné Hoře jednu z nejvýznamnějších mincí středověku, pražský groš.
Většinu Československa na konci druhé světové války osvobodila Rudá armáda, západní Čechy armáda americká. Právě americký podíl na osvobození byl v době komunismu záměrně přehlížen a zamlčován. Pasáž přináší mj. pohled do dobových kronik, které obsahují cenné informace o pohledu veřejnosti na americké vojáky.
Posledním pokusem zvrátit průběh války ze strany nacistického Německa na západní frontě byla zimní akce v Ardenách v roce 1944. Podívejte se na to, jak probíhala, proč se nezdařila a jakým způsobem o ní referoval nacistický tisk. Diskutují historici v pořadu Historie.cs.
Pevnost La Mola na nejvýchodnějším bodě Menorky měla chránit přístup do mahonského přístavu, kde se zásobovaly britské a francouzské obchodní lodě. Než však byla pevnost dostavěna, přestala odpovídat tehdejším trendům, od 90. let se postupně rozpadala, dnes je snaha o její zachování. Video mimo jiné připomene dějiny ostrova a vliv Britů a Francouzů.
V období první republiky patřila oblast Podkarpatské Rusi Československu. Československý stát začal na tomto území s masivní obnovou infrastruktury. Dodnes jsou tu k vidění díla špičkových českých architektů jako byl třeba Josef Gočár.
Svalování viny za události pražského jara na osobnosti s židovskými kořeny bylo způsobeno různými faktory. V první řadě se jednalo o šíření propagandy ze strany komunistického režimu, který potřeboval najít viníka pro neúspěch své politiky. Židé byli vnímáni jako intelektuální elita, která stála za reformními tendencemi v rámci KSČ. V 60. a 70. letech navíc docházelo k návratu antisemitismu v rámci celého východního bloku. Tento antisemitismus byl často spojován s antisionismem a zahrnoval například obvinění z antikomunismu a upřednostňování zájmů Izraele. V sovětském pojetím byli za sionisty považováni všichni, kdo měli nějaké židovské předky, s pravým významem pojmu toto označení nijak nesouviselo. Spíše odpovídalo nacistické představě o dědičnosti židovské rasy.
Československo patřilo v meziválečném období ke zbrojařským velmocím Evropy. Stav československé armády ve 30. letech je přesto často předmětem různých dohadů a spekulací. Jak na tom tedy odborným pohledem československá armáda skutečně byla a jak dlouho by mohla vzdorovat německému wehrmachtu? Dozvíme se v pořadu Historie.cs.
Ještě ve funkci předsedy československé vlády navštívil pozdější prezident Antonín Zápotocký prvního dne roku 1952 Ostravu, aby slavnostně zahájil provoz vysoké pece. Podívejme se na projev, který při té příležitosti pronesl.
Po skončení války došlo na území obnoveného Československa nejprve k "divokému", později organizovanému odsunu. Přes dva miliony Němců byly nuceny opustit republiku. Jakou roli v tom hrála "revoluční spravedlnost"? Jaká byla pozice vedoucích představitelů republiky? Podívejte se na dobové souvislosti.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.