Ukázka ze zpravodajské relace obsahuje kromě komentáře také autentické záběry svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Tato akce měla za následek obrovské ztráty na životech. Zároveň ale vedla k tomu, že nebyla realizována invaze amerických vojáků do Japonska. Do týdne od události Japonské císařství kapitulovalo.
Fašismus máme většinou spojený s druhou světovou válkou. Ukázka přibližuje, kdy a proč fašismus vznikl a v jaké podobě se s ním můžeme setkat i dnes.
První výstřely druhé světové války padly na Westerplatte v Gdaňsku 1. září 1939. Kdo začal pálit jako první a co následovalo? Mnohé poodhalí reportáž z místa u příležitosti kulatého výročí začátku druhé světové války.
Příběh o odvážných československých letcích, kteří pomohli zachránit Británii před Hitlerem. Do britských vojenských jednotek vstoupily během války také stovky československých vojáků, kteří byli rozhodnuti bojovat proti nacistickému Německu.
Pořad ukazuje, jaké byly varianty pokračování Československa z pozice české a slovenské strany ve vzpomínkách tehdejších aktérů. Zmiňuje otázky, které tenkrát vyvstaly: federace, nebo konfederace? Bude existovat Československo, nebo se rozpadne?
V roce 1921 založili bratři Otakar a Oldřich Špačkové v Ostravě stavební firmu, která postupně realizovala mnoho staveb ve městě i okolí. Firma si získala v regionu velký věhlas, po únorovém převratu však byla její činnost ukončena. Podívejte se, co po její činnosti zůstalo.
V srpnu 1969, rok po okupaci „spřátelenými“ vojsky Varšavské smlouvy, se na mnoha místech ČSR konaly živelné demonstrace. Režim je násilně potlačil, stovky lidí byly pozatýkány a zraněny. Došlo dokonce i k několika úmrtím. Zločiny spáchané Veřejnou bezpečností a jednotkami Lidových milicí nebyly nikdy řádně vyšetřeny.
Poslední den Československa si vojenský prokurátor Roman Rédl takto určitě nepředstavoval – mohou to být totiž nejen poslední hodiny tohoto státu, ale i jeho samého.
Ukázka je z inscenovaného dokumentu z roku 1968, který kombinuje autentické záběry a hrané vzpomínky účastníků útoku na Pearl Harbor ze dne 7. prosince 1941. Popisuje překvapení americké armády, její nahodilé reakce po útoku. Dnes víme, že před samotným útokem bylo dešifrováno několik depeší o tomto plánu.
Vítězné mocnosti měly po 2. světové válce zajistit celosvětový mír, jenže už v průběhu války se ukazovalo, že není jasná politická podoba příštího světa, a tak se hned v roce 1945 rozděluje a začíná válku novou, tzv. studenou. Podívejte se na analýzu poválečného uspořádání světa podle historiků z pořadu Historie.cs.
Milan Rastislav Štefánik byl slovenský politik, který sehrál významnou roli při vzniku Československa. Jaký význam měl pro formování československé armády, ale i československého národa? Které vlastnosti a dovednosti mu napomáhaly k úspěchu? Nejen o tom, ale i o jeho pohnutém konci se více dozvíme v pořadu Historie.cs.
Česká družina byla v podstatě předchůdkyní československých legií v Rusku. Byla složena z dobrovolníků, kteří žili již před 1. světovou válkou v Rusku a chtěli být součástí ruské armády, po boku které by mohli bojovat proti Rakousku-Uhersku. Pojďme společně zhlédnout video, ve kterém je Česká družina představena.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.