Ukázka ze zpravodajské relace obsahuje kromě komentáře také autentické záběry svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Tato akce měla za následek obrovské ztráty na životech. Zároveň ale vedla k tomu, že nebyla realizována invaze amerických vojáků do Japonska. Do týdne od události Japonské císařství kapitulovalo.
Fašismus máme většinou spojený s druhou světovou válkou. Ukázka přibližuje, kdy a proč fašismus vznikl a v jaké podobě se s ním můžeme setkat i dnes.
První výstřely druhé světové války padly na Westerplatte v Gdaňsku 1. září 1939. Kdo začal pálit jako první a co následovalo? Mnohé poodhalí reportáž z místa u příležitosti kulatého výročí začátku druhé světové války.
Příběh o odvážných československých letcích, kteří pomohli zachránit Británii před Hitlerem. Do britských vojenských jednotek vstoupily během války také stovky československých vojáků, kteří byli rozhodnuti bojovat proti nacistickému Německu.
Jedním z nejvýznamnějších šlechtických rodů v české historii je bezesporu rod Schwarzenbergů. Členové rodu zastávali významné posty za monarchie i republiky: ministerský předseda, kardinál, vojevůdce, prezidentský kancléř či ministr zahraničí. Podívejte se na stručnou historii rodu s nejznámějšími památkami.
Student filozofické fakulty Jan Palach se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí na protest proti potlačování svobod, vůči kterému začínala být československá veřejnost pasivní. Dokument mimo jiné obsahuje reflexi Palachova činu v očích Václava Havla a Tomáše Halíka.
Václav Klaus působil jako prezident České republiky v letech 2003 až 2013. Jak jeho působení ve funkci prezidenta republiky hodnotí, byť s krátkým časovým odstupem, politologové? Jaké byly jeho slabé a silné stránky? O tom více v pořadu Historie.cs.
Poslechněte si vzpomínky lidí, kteří žili v komunistické éře v hraničním pásmu v Železné Rudě. Ve videu se dozvíte, jak jejich každodenní život ovlivnila přítomnost železné opony. Co všechno jim komplikovalo život?
V červnu 1956 se v Poznani konaly protesty, ve kterých dělníci žádali lepší pracovní podmínky. Poznaňské povstání bylo sice krvavě potlačeno, přispělo však k podzimnímu uvolnění politické situace.
Ve druhé polovině října roku 1963 došlo k největší krizi v dějinách studené války. Podle historiků byl svět nesmírně blízko jaderné válce. Přestože se oba hlavní aktéři konfliktu, sovětský vůdce Nikita Chruščov a americký prezident John Kennedy, dopustili mnoha chyb, nakonec zvolili diplomatické řešení.
Václav Havel a Lech Wałęsa neodmyslitelně patří k symbolům pádu komunismu ve střední Evropě. Co tyto dva státníky spojovalo a co je rozdělovalo? V čem se lišily jejich charaktery i veřejná činnost? O tom nám více prozradí zástupci české a polské historické vědy v pořadu Historie.cs.
Video přibližuje závěrečnou fázi první světové války, kdy se Rakousko-Uhersko chystá v roce 1918 v údolí řeky Piavy na poslední obrat ve válce. Uslyšíme autentické vzpomínky z audionahrávky a z deníku. Video také obsahuje informace o českých letcích v rakousko-uherském letectvu.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.