Televizní zpravodajství a problémy socialismu

02:16

Televizní zpravodajství a problémy socialismu

Redaktoři televizního zpravodajství měli v 80. letech nelehký úkol. Čekalo se od nich, že budou kritičtí ke každodenním nešvarům a problémům života v socialismu, zároveň ale nesměli kritizovat politický systém jako takový a zpochybňovat pilíře moci komunistické strany. Jak fungovala tzv. konstruktivní kritika? To vysvětlil v rámci dokumentárního projektu Redaktoři (2025) bývalý redaktor Československé televize Pavel Dumbrovský.

Tip do výuky

Otevřete se žáky téma, do jaké míry bylo možné ve státních médiích kritizovat socialismus. Před sledováním videa můžete zadat úkol, aby si do jednoho sloupce vypsali, na co si lidé v reportážích stěžovali, a do druhého motivace redaktorů a jejich možnosti na tyto problémy upozorňovat. Vyzvěte následně žáky, aby se pokusili odpovědět na následující otázky:

  • Co bylo možné v médiích kritizovat?
  • Kam až mohla kritika zajít?
  • Proč nebylo možné tematizovat všechny problémy socialismu, ale jen některé?

Žáci následně odpovědi sdílejí v diskusi a snaží se svoji práci zpřesnit zohledněním pohledu svých spolužáků.

Mohlo by vás také zajímat

Moderní doba - české dějiny

Celý film
Herec (2. část)
1:22:51

Herec (2. část)

Ve druhém dílu filmu Herec nastupuje Standa jako herec do souboru Divadla Československé armády a hned dostává jednu z hlavních rolí v Shakespearově dramatu Mnoho povyku pro nic. Snoubenec Anežky Zdeněk, potomek šlechtického rodu, kterému komunisté zkonfiskovali veškerý majetek, je připraven Anežku pomstít a Štěpánského ztrestat. Standa ho ale od jeho plánu zrazuje. Korčák má pro Standu zatím další úkol. Na mušce je tentokrát plukovník Kempný z generálního štábu, do jehož kompetence spadá i divadlo, v němž se Standa už stačil dobře zapsat, zejména svými angažovanými vystoupeními na smutečních shromážděních po Stalinově a Gottwaldově smrti. Zdeněk s Anežkou se nakonec přece jen rozhodnou vzít spravedlnost do vlastních rukou a Štěpánskému se pomstí. Do nemocnice se záhy dostane taky Standa, kterého postřelil na jevišti jeden z herců, jenž si chtěl se záměrně vyměněným ostrým nábojem ve zbrani vyřídit přímo během představení na scéně účty se svým kolegou, jenž ho i s partnerkou vydíral. Zranění Standovi pomůže dostat se do zájmu Kempného. Jejich vztah se dál již vyvíjí podle Korčákova plánu. Přesto Standu překvapí nejen skutečné emoce, které ke Kempnému pocítí, ale i návrh společného odchodu do zahraničí. Najednou je tady příležitost se odstřihnout od ponižující spolupráce se Státní bezpečností a začít skutečně vlastní svobodný život. Jenže past, do které Standa Kempného vlákal, má pro oba co nevidět sklapnout.

ČT edu nejsou pouze videa

1 255

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání