10:08
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
Yellowstonský národní park je krajinou hor, lesů, divoké zvěře a vulkanické aktivity. Jde o nejstarší národní park na světě, jehož dominantou jsou horké prameny, gejzíry, fumaroly a pestře zbarvené travertinové terasy.
Argentina je dnes největším producentem vína v Jižní Americe. Centrum kvalitních argentinských vín a zároveň největší vinařskou oblastí je Mendoza. Teplé a suché klima společně s vysokou nadmořskou výškou zde tvoří perfektní podmínky pro pěstování nejrůznějších odrůd vína. Díky suchu je tu minimum škůdců, voda je do oblasti přiváděna závlahovým systémem vybudovaným Inky. Studené noci dodávají hroznům potřebné aromatické látky a teplé slunečné dny zase dost cukru.
Druhý největší vodopád na světě Salto Angel leží na území Venezuely. Je pojmenován podle svého objevitele Američana Jimmiho Angela a je vysoký 979 metrů. Voda padá ze stolové hory Auyantepui, unikátního skalního útvaru Guyanské vysočiny. Díky výjimečným podmínkám najdete na hoře mnoho endemických rostlinných i živočišných druhů, např. 700 druhů orchidejí. Pod kolmými útesy stolové hory se nachází deštný prales. Pojďte se tam vydat s námi.
Panamský průplav představuje jeden z nejkomplexnějších inženýrských projektů světa. Vede skrz 80 km dlouhý pás husté tropické džungle. Propojuje Tichý a Atlantský oceán. Je to zkratka, díky které se lodě mohou vyhnout dvoutýdenní cestě kolem jihoamerického kontinentu. Jeho výstavba a ani následná správa však nebyly vůbec jednoduché. Dnes kanálem ročně propluje 13 tisíc lodí a zaměstnává na 10 tisíc dělníků a odborníků, kteří zajišťují jeho hladký provoz. V reportáži mimo jiné uvidíme, jak taková plavba průplavem probíhá.
Hlavnímu městu Kuby, Havaně, bývá někdy přezdíváno Perla Karibiku. To, co dělá město tak výjimečným, je směsice architektonických skvostů, díky čemuž je Havana i na seznamu světového dědictví UNESCO. V reportáži nebudou chybět ani stará americká auta a slavná promenáda Malecón.
Berounka je řeka, která nemá pramen. Za počátek řeky Berounky se považuje soutok řek Mže a Radbuzy. Název Berounka však pochází až ze 17. století. A i později se setkáme s tím, že některé její části nesly označení Mže.
V Japonsku začal rok 2024 zemětřesením o síle zhruba 7,6 stupně Richterovy škály. K zemětřesení došlo na západním pobřeží Japonska na ostrově Honšú v prefektuře Išikawa. Poprvé od roku 2011 vydaly úřady varování před tsunami.
Klimatická změna kriticky poškodila Velký bariérový útes, největší korálový útes planety. Od roku 1995 ubyla zhruba polovina korálů. Nejrychleji koráli ubývají v posledních 10 letech. Na vině je stoupající teplota mořské vody. O změnách na korálových útesech hovoří ekolog a hydrobiolog PřF UK Adam Petrusek.
CHKO Moravský kras zahrnuje území o velikosti přibližně 100 km2, patří tak k nejmenším chráněným územím svého druhu. Avšak svou rozmanitostí předčí i rozlehlejší CHKO. Jedná se o největší krasové území Česka a najdeme tu jak jeskyně s bohatou krápníkovou výzdobou, tak i hluboké kaňony, propady, skalní žleby nebo závrty.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.