02:41
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena éra totalitního režimu v Československu v sedmdesátých a osmdesátých letech, vývoj od tvrdého režimu s tajnou policií až po totální krach ideologie na konci této éry.
Byli jezuité opravdu největší nepřátelé českých knih a páter Koniáš ten nejhorší z nich, jak se traduje? V animovaném videu si přiblížíme nástup rekatolizace v českých zemích, pálení českých knih, činnost jezuitů a zakládání knihoven. Pozornost si zaslouží i působení Bohuslava Balbína.
Co budeš dělat o prázdninách? Naprosto běžná otázka. Jak trávili vánoční prázdniny naši prarodiče? Většina z nich je trávila na sněhu: oblíbené bylo sáňkování, lyžování i bruslení. A jak dlouhé je měli? Tak to bylo velmi rozdílné. A jak dlouhé je máte vy? Podívejte se.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen nástup Marie Terezie na trůn a boj s jejími sousedy Pruskem, Bavorskem a Francií o rakouské dědictví.
Pojďme se společně podívat na život významného českého vlastence. Vojtěch Náprstek byl velký bojovník za pokrok v mnoha směrech. Již od dětství měl dobrodružnou povahu a zajímal se o cizí kultury. V roce 1848 se jako student zúčastnil revoluce ve Vídni. Aby se vyhnul zatčení, uprchl na zaoceánské lodi do Ameriky, kde žil 10 let a vystřídal mnoho povolání. Po návratu do země pořádal výstavy, organizoval přednášky. Mimo jiné prosazoval také nezávislost a vzdělání českých žen. Hodně cestoval a sbíral na svých cestách zajímavé předměty.
Po únorovém převratu se režim potřeboval vypořádat se svými největšími politickými odpůrci, a to byla hlavně Československá strana národně socialistická. Jeden z členů strany, Miloslav Choc, byl obviněn z vraždy Augustina Šramma, který se měl podílet na smrti Jana Masaryka. Politický proces skončil smrtí údajných vrahů a obviněním a odsouzením několika desítek lidí.
Spisovatel Arnošt Lustig přežil Terezín, Osvětim i Buchenwald. V dubnu 1945 uprchl z transportu smrti a dostal se do Prahy. Po válce vystřídal několik zaměstnání a v 50. letech začal psát knihy, ve kterých se věnoval převážně holokaustu. Stal se celosvětově známým a uznávaným spisovatelem. V srpnu 1968 emigroval a nakonec zakotvil v USA. O svých životních osudech a zkušenostech poutavě a vtipně vyprávěl v besedách a na přednáškách, které pořádal až do své smrti v roce 2011. V ukázce popisuje hrůzy, které přežil v koncentračních táborech během nacistické perzekuce Židů.
Od svého založení získávala v Československu komunistická strana na popularitě a v roce 1925 skončila v parlamentních volbách druhá. V roce 1929 se jejího vedení ujali takzvaní „karlínští kluci“ v čele s Klementem Gottwaldem. Jaká byla cesta Klementa Gottwalda k moci a jak se strana postupně bolševizovala?
Píseň Modlitba pro Martu původně vznikla pro seriál Píseň pro Rudolfa III. Jeden z jeho dílů měl končit vážnou skladbou zpívanou Martou Kubišovou, která v seriálu také hrála. Doba vzniku a vysílání seriálu ale dala písni nový rozměr. Stala se symbolem odporu proti okupaci v srpnu 1968. Její interpretka pak na více než dvacet let zmizela z veřejného života. Vrátila se do něj v roce 1989, kdy píseň zazpívala pár dní po listopadové demonstraci na balkonu Melantrichu na Václavském náměstí. Podívejte se na dobový záznam toho, jak se píseň z dávno zapomenutého televizního seriálu stala symbolem sametové revoluce.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.