03:48
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Rozhovor Edvarda Beneše a plukovníka Františka Moravce, který stál v čele zpravodajské služby při exilové vládě, o plánech na akci, která zviditelní odboj. Jaké motivace za ní stály?
Jak to u nás vypadalo 15. března 1939, kdy proběhla nacistická okupace zbývajících částí Československa? Ve videu (z pořadu My, občané protektorátu) zhlédnete unikátní dobové záběry doplněné o načtené záznamy dobových postřehů k situaci. Zmíněn je zde nejen tehdejší průběh okupace, ale i pocity občanů, mrazivé počasí nebo další praktické důsledky okupace, jako byla např. jízda vpravo.
Definitivní konec komunistického režimu odstartovala klidná a ohlášená demonstrace 17. listopadu 1989 k uctění památky Jana Opletala. Demonstrace nakonec přerostla v protest proti režimu. Reakce režimu byla opět násilná. Na brutální policejní zásah reagovalo hnutí Občanské fórum, a i přes neexistenci mobilů a internetu se informace šířily rychle po celé zemi. Stávky pokračovaly i v dalších dnech a demonstrantů přibývalo. Revoluce nese přívlastek sametová, protože proběhla bez lidských obětí. Video je součástí vzdělávací série Rok revoluce z produkce Knihovny Václava Havla, která mapuje klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratický stát.
Václav Havel, Pavel Kohout a další disidenti se stávají motorem úvah, které vrcholí v myšlence velké petice všech petic, kterou se lze konkrétně a jednoznačně postavit režimu. Textu, za nějž se mohou postavit všichni, nekomunisté, bývalí komunisté, křesťané, všichni proti vládnoucímu establishmentu a bahnu, které produkuje.
V roce 1968 se ve francouzském Grenoblu konaly 10. zimní olympijské hry. Pro československou reprezentaci byly úspěšné, naši sportovci se vrátili domů s celkem čtyřmi medailemi. Jedinou zlatou získal skokan na lyžích Jiří Raška.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.