02:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Příběh o významné světici Anežce České, která byla zaslíbena budoucímu císaři Jindřichovi VII. Ten se však nakonec oženil s Markétou Babenberskou a Anežka se rozhodla pro duchovní život.
Zápalky jsou obyčejná věc, kterou známe všichni. I dnes platí, že děti by si neměly se zápalkami hrát. Věděli jste ale, že první sirky vůbec nebyly ani trochu bezpečné? Kdy a kde vznikly? Kdo je vlastně vymyslel? Jejich rychlý vývoj můžete sledovat v reportáži z Wifiny.
Společně se podíváme na život loutkáře Matěje Kopeckého, který se s loutkovým divadlem seznámil už jako velmi malý kluk. Matěj Kopecký měl loutkařinu nejprve jako koníček, později už upravoval cizí hry podle svého a hrál je česky.
Pyramidy jsou fascinujícím architektonickým prvkem. Nejstarší pyramidy byly postaveny tisíce let před naším letopočtem jen s pomocí jednoduchých strojů. Více o pyramidách, hlavně těch egyptských, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Ukázka popisuje zábavnou formou rozpoutání 1. světové války, nástup císaře Karla I. na trůn a činnost Maffie.
Už je tomu více než pět set let, co proběhla druhá pražská defenestrace. A co to vlastně taková defenestrace je? Proč k ní vůbec došlo a jak to nakonec celé dopadlo? To vše se dozvíte z naší kreslené reportáže.
Svou kritikou a snahou o nápravu zlořádů své doby se tento jihočeský zeman vřadil mezi předchůdce Jana Husa či Petra Chelčického. Tomáš Štítný ze Štítného byl prvním, kdo psal o náboženských otázkách česky. Ukázka přináší stručné shrnutí Štítného nábožensky orientované literární činnosti.
Jihočeské město Tábor nabízí svým návštěvníkům celou řadu pamětihodností. Z husitských dob se zde zachovaly zbytky hradeb a několika bašt. Za pozornost stojí i památky z dob novějších, například budova staré radnice s unikátním gotickým sálem nebo vodní nádrž Jordán, která je nejstarší ve střední Evropě.
Pasáž popisuje odpor proti odpustkům vyhlášeným papežem Janem XXIII. v roce 1412, v období trojpapežství. Odpor inicioval v Praze Jan Hus a jeho stoupenci.
13 317
747
4 556
1 249
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.