03:27
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Vysvětlení principu i užitku fotosyntézy. Přeměna oxidu uhličitého a vody na cukr a kyslík probíhá v rostlinách za pomoci zeleného barviva – chlorofylu. Bez tohoto procesu by na Zemi neexistoval život v dnešní podobě.
Popis výroby mýdla z vepřového sádla a hydroxidu sodného. Vysvětlení rozkladu tuku přerušením esterové vazby v tuku, vysvětlení principu zmýdelnění.
Fyzik Eric Betzig obdržel v roce 2014 Nobelovu cenu za chemii. Pomocí 3D mikroskopu dokáže sledovat proteiny a jejich změny, které se podílejí na rozvoji Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby. Při pozorování buněk využívá fluorescenci.
Co je to chinin? Jaké má vlastnosti? K čemu jej můžeme použít? Využívá se jako antimalarikum, zabíjí mikroorganizmy zvané plasmodium způsobující malárii. Kromě medicíny má další zajímavé uplatnění: fluorescenci. Chinin pohlcuje ultrafialové světlo, které se vyzáří jako viditelné. Sami si také dle návodu můžete vyrobit nádherný fluoreskující gejzír.
Rozhovor s Adou Yonath, jednou ze 4 žen, které obdržely Nobelovu cenu za chemii. Dostala ji v roce 2009 za to, že popsala strukturu a fungování ribozomů, které tvoří bílkoviny. K výzkumu struktury použila rentgenovou krystalografii. Její výzkum je důležitý pro vývoj antibiotik.
Jak se zpracovávají hrozny a vyrábí víno? Nejprve hrozny přeměníme na rmut a následně na mošt, který necháme kvasit. Odstraníme nežádoucí látky přidáním bentonitu. Po adsorpci čistý mošt zředíme teplou vodou a přidáme kvasinky. Po čtrnácti dnech získáme burčák.
Určitě jste se už někdy zastavili nad fotografiemi z mikroskopů a nechali se fascinovat tvary a také barvami. Docent František Weyda z Entomologického ústavu Akademie věd v Českých Budějovicích se specializoval na morfologii hmyzu. Svou pozornost ale už řadu let věnuje elektronové mikroskopii a vědecké digitální fotografii v biologii.
Jak funguje největší dalekohled u nás, který se nachází v Ondřejově? Jak o něj vědci pečují a co s ním pozorují? O co všechno bychom bez existence dalekohledu přišli?
Nahlédněte do vědy jménem fotografie. O tom, jak zachytit svět kolem sebe, snili už naši předkové. Jak fotografie funguje a jak se měnila a vyvíjela postupem času? Kdy přišla digitální fotografie? Co se skrývá pod tajemným názvem camera obscura? A jak si můžeme vyrobit domácí kameru ze skeneru? To vše se dozvíte od Michaela.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.