10:08
Video představuje stolové hory a jeden z největších vodopádů světa – Salto Ángel ve Venezuele.
Mezi lety 2008 a 2018 postihlo amazonský deštný les v Brazílii do té doby největší odlesňování. Jen během jednoho roku tu zmizelo téměř 8 000 km čtverečních pralesa. Ten je přitom pro život na Zemi kriticky důležitý a produkuje 20 % veškerého kyslíku v atmosféře. Jaké jsou příčiny a důsledky tohoto odlesňování? Pojďte se podívat na satelitní snímky, které umožňují srovnání v čase. Vysvětlení tohoto nežádoucího jevu nám poskytne Radim Matula z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze.
Ukázka vodopádů Iguazú na hranicích mezi Argentinou a Brazílií, které představují největší systém vodopádů na Zemi.
Pasáž představí poušť Atacama, kde se v minulosti těžil chilský ledek, a dále také sopky a postvulkanické jevy i pěstování vína, které je významným vývozním artiklem Chile.
Zpravodajství z Kolumbie, která je největším světovým pěstitelem koky. I přes snahu vlády rozloha plantáží s kokou v Kolumbii stále roste.
Portrét města Rio de Janeiro, které patří mezi turisticky nejnavštěvovanější místa na jižní polokouli. Město má však také problémy s kriminalitou a násilím, především v oblasti chudinských čtvrtí, zde nazývaných favely.
Státy amerického západu Arizona a Nevada nabízejí ikony amerického cestovního ruchu jako Route 66, Grand Canyon nebo Las Vegas. Pojďme se podívat, jaké krásy přírody i výtvory lidské vynalézavosti tato místa nabízejí.
Krátký pohled na Ekvádor, zemi ležící na rovníku, která se může pochlubit sopkami, deštnými pralesy i mořským pobřežím.
Salar de Uyuni nebo také Salar de Tunupa v Bolívii je solná pláň, jež byla dříve dnem jezera. Reportáž vysvětluje, jak vznikla a jak je tato největší solná pláň na světě využívána.
Zatímco většina grónských sídel jsou spíš osady či vesnice, hlavní město Nuuk je odlišné. Nechybí tu panelová výstavba ani obchodní centrum. I když Grónsko oficiálně spadá stále pod Dánsko, má velkou autonomii a vlastní parlament. Při návštěvě města se dozvíme něco o historii i současném životě Inuitů.
Představení přírodních podmínek Kambodži a životního stylu na venkově, včetně stručného přehledu historie země.
Křižánky jsou největší vesnickou památkovou rezervací v Kraji Vysočina. Po založení skláren v 17. století si zde začali stavět místní dělníci domky, které jsou základem dnešní památkové rezervace. Sklářství později vystřídala ruční výroba pilníků, toto řemeslo poskytovalo obživu většině obyvatel vesnice ještě před 2. světovou válkou. Dnes tradici výroby pilníků připomíná místní naučná stezka.
Vítejte v nejníže položeném státě na světě, na Maledivách. Přírodní bohatství, rybolov, potápění a korálové útesy lákají turisty. Pohádková destinace má ale také problémy se stále se zvyšující hladinou moře v důsledku globálního oteplování. Jak to místní řeší?
10 507
492
2 785
943
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.