10:08
Video představuje stolové hory a jeden z největších vodopádů světa – Salto Ángel ve Venezuele.
Mezi lety 2008 a 2018 postihlo amazonský deštný les v Brazílii do té doby největší odlesňování. Jen během jednoho roku tu zmizelo téměř 8 000 km čtverečních pralesa. Ten je přitom pro život na Zemi kriticky důležitý a produkuje 20 % veškerého kyslíku v atmosféře. Jaké jsou příčiny a důsledky tohoto odlesňování? Pojďte se podívat na satelitní snímky, které umožňují srovnání v čase. Vysvětlení tohoto nežádoucího jevu nám poskytne Radim Matula z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze.
Hydrolog Bohumír Janský a jeho tým přepsali učebnice zeměpisu, když zjistili, že nejdelší řekou světa není Nil, ale Amazonka. Dokument podává základní informace o Amazonce a seznamuje s tím, co předcházelo expedicím tohoto světově proslulého hydrologa.
Portrét města Rio de Janeiro, které patří mezi turisticky nejnavštěvovanější místa na jižní polokouli. Město má však také problémy s kriminalitou a násilím, především v oblasti chudinských čtvrtí, zde nazývaných favely.
Na floridském mysu Canaveral sídlí Kennedyho vesmírné středisko, které slouží společnosti NASA jako základna pro vesmírné lety. Zároveň je i velkým turistickým lákadlem, za nímž míří statisíce návštěvníků ročně.
Reportáž o tom, jak se měří tání horských ledovců v bolívijských Andách. V reportáži jsou popsány příčiny i důsledky tání.
Ostrov Ometepe uprostřed jezera Nikaragua je vyhledávaným místem k odpočinku a relaxaci. Zajímavý je však i z hlediska fyzickogeografických podmínek, tvoří ho totiž dvě sopky, činná jménem Concepción a již neaktivní Maderas. Za zmínku stojí i památky na dávné civilizace v podobě petroglyfů starých i několik tisíc let.
Na rozdíl od turisty vyhledávaného střediska Punta Cana patří Samaná ke klidnějším lokalitám. Z toho důvodu volí toto místo pro odpočinek i samotní obyvatelé Dominikánské republiky. Oblast je oblíbená také díky tomu, že je zde možné pozorovat keporkaky.
Satelitní sídliště nejsou pouze novým typem bydlení, ale i specifickým sociálním fenoménem. Pořad přibližuje nejen to, jak satelity mění krajinu a její využívání, ale také, jak ovlivňují způsob života lidí.
Podíváme se na ostrov Bilu Kyun, který obývají výhradně Monové, nejranější obyvatelé Myanmaru, kteří jsou rovněž považováni za zakladatele zdejší civilizace a také jako první v zemi začali vyznávat théravádský buddhismus. Najdete tu tedy samozřejmě i zlaté stúpy, typické pro buddhisty. Na ostrově se těží břidlice, ze které se vyrábí školní tabulky, a rostou zde kaučukovníky, z jejichž mléka se vyrábí guma.
Na podvýživu, zápal plic, malárii nebo i obyčejný průjem zemřelo podle brazilských novinářů od roku 2019 na 600 dětí z domorodého brazilského kmene Janomamů. Hlavní příčinou je podle nové brazilské vlády nelegální těžba zlata a rtuť v řekách, která se k těžbě používá. Počet ilegálních těžařů strmě narostl během vlády předchozího prezidenta Jaira Bolsonara, který sliboval povolit těžbu na dříve chráněných územích a ignoroval výzvy nejvyššího soudu k ochraně tamních obyvatel.
Vypravíme se do Černé Hory ke Skadarskému jezeru, které je největším jezerem Balkánského poloostrova a zároveň největší kryptodepresí v Evropě. Co to je? Kromě jezera uvidíme i nedalekou vesničku Godinje z 10. století a také se dozvíme něco o výrobě vína a fenoménu slowturismu.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.