05:39
Kácení Amazonského pralesa pokračuje alarmujícím tempem. Na rychlost odlesňování, tzv. deforestaci, má velký vliv i aktuální politická situace v Brazílii. Populistický prezident Bolsonaro tvrdí, že deštný prales patří Brazilcům a nikdo nemá právo Brazílii mluvit do jeho využití.
Na území dnešního Mexika žily původně tajemné vyspělé civilizace, po kterých dodnes archeologové nacházejí pozůstatky velkolepých měst nebo mexické pyramidy. Španělé si toto území podmanili před pěti sty lety. Mnoho původních indiánských obyvatel zemřelo. Přesto však dobyvatelé nezničili vše. Které zvyky se podařilo potomkům původních obyvatel dochovat? Jak začaly příběhy o orchidejích, vanilce či kakau, ale také o bramborách a kukuřici, které dnes považujeme za své i my?
Video představuje stolové hory a jeden z největších vodopádů světa – Salto Ángel ve Venezuele.
Zpravodaj ČT Petr Zavadil strávil v době svého dětství 4 roky na Kubě. Po čase se na místa spojená se svým dětstvím vrátil. Jak se tato místa proměnila? A jak na něj po letech Kuba působí. Podívejte se na velmi osobní reportáž.
Kansas je převážně rovinatým územím ležícím přibližně uprostřed Velkých plání. Tamní letecký průmysl patří k největším v USA. Kansas má obrovský potenciál ve výrobě větrné energie, často jej však ohrožují tornáda, tak jako tomu bylo na začátku pohádkové knihy Čaroděj ze země Oz. Tady začal první z konfliktů toho, čemu se dnes říká válka Severu proti Jihu. V zemědělské krajině se střídají rozlehlá pole obilí a slunečnic. Původní prérie s metrovými travinami a majestátními bizony najdeme dnes pouze v místních rezervacích.
Ekvádorské souostroví Galapágy je známé svou přírodou tolik odlišnou od ostatního světa. Ostrovy se vynořovaly z Tichého oceánu v rozmezí několika milionů let. Jedná se o vrcholy obřích podmořských sopek. Život se na ně šířil postupně z vody nebo ze vzduchu. Mnoho živočichů se za statisíce let postupně vyvinulo v nové endemické druhy, tedy takové, které nenajdeme nikde jinde na světě.
Se známým polárníkem Miroslavem Jakešem se podíváme do Grónska, jak za jeho lidmi, Inuity, tak za divokou ledovou přírodou. Dozvíme se i o historii tohoto ostrova, touze Inuitů po nezávislosti, nebo o tom, co mohou v této zemi ledu zjistit glaciologové.
Výprava na jižní Aljašku. Seznámení se s podnebím, obyvateli, městy, dopravou, průmyslem a suchozemským a mořským ekosystémem tohoto subkontinentu. Ukázka, jak vzniká ledovcové údolí.
13 343
747
4 559
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.