03:18
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Předčítání staré české pověsti o kutnohorských havířích. Nedostávali za svou práci řádně zaplaceno, úředníci zmařili i jejich dovolání u krále. Ten je dal, pod tíhou nepravdivých informací, popravit.
Dnes už si bez auta neumíme život představit. Dříve tomu tak rozhodně nebylo. Věděli byste, kdy a kde postavili v Čechách první automobil? Po kom je pojmenován nebo kam poprvé jel a jak dlouho mu cesta trvala? To vše a mnohem víc se dozvíte z našeho videa, kterým vás provede konstruktér prvního automobilu u nás, Leopold Sviták.
Média ovlivňují všechny sféry našeho života a čerpáme z nich většinu informací. V tomto díle se zaměříme na fenomén známý jako propaganda. Co to je? Propaganda nemusí být vždy špatná. Jak se bránit zlé propagandě, představuje moderátorka Tereza Řezníčková ve spolupráci s profesorem Žeprejem.
Čeští vlastenci v 19. století chtěli mít své divadlo, kde se budou hrát české hry. Uspořádali sbírku, kam přispěli šlechtici, podnikatelé, úřady i obyčejní lidé a mohlo se začít stavět. Prvním představením byla opera Libuše od Bedřicha Smetany. Odehrálo se tu ale pouze dvanáct představení a pak divadlo vyhořelo. Co se stalo pak? Za jak dlouhou dobu se znovu hrálo?
Tomáš Baťa byl králem české obuvi. Jeho boty si prošlapaly cestu z tehdy nově vzniklého Československa nejen do celé Evropy, ale i za oceán do USA. Neustálým zaváděním moderních pracovních postupů a péčí o své zaměstnance se Tomáš Baťa stal vzorem úspěšného československého podnikatele. Jak se to stalo, se dozvíte ve videu.
Dne 6. ledna slavíme svátek Tří králů. Dozvíte se, odkud pochází tradice Tříkrálové sbírky a jaké dary přinesli tři králové Ježíškovi. Víte, co znamenají písmena K+M+B, která píší koledníci nade dveře?
Pověst o fextovi vypráví, jak osečnický rychtář ochránil město před Švédy, jaké nadpřirozené schopnosti mu v tom pomohly a jak to s ním nakonec dopadlo.
Mezi ozdobami mají v mnoha domácnostech na vánočním stromečku své místo prskavky. V Evropě ale není mnoho firem, které je vyrábějí. Možná jedinou u nás najdeme v Ústí nad Labem. Jedinečné jsou prskavky tvarované – stromečky, hvězdičky, čtyřlístky a taky jednotlivá písmena a číslice. Ty přicházejí na svět jen tady. Zároveň zapátráme po tom, jak prskavky spatřily světlo světa a co bychom s největší pravděpodobností mohli považovat za jejich předchůdce.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku uvědomovat si čas. Víte, jak dlouho trvá jedna minuta? Kolik za ní stihnete udělat dřepů? Vytvořme si časovou přímku a přiřazujme do ní předměty, které patří do minulosti, příromnosti a budoucnosti. Navrhněme hodiny budoucnosti!
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.