05:09
Miroslav Táborský představuje stěžejní dílo funkcionalistické architektury, vilu Tugendhat. Vila se nachází v Brně – Černých Polích a jedná se o první objekt moderní architektury v České republice a čtvrtý na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO.
V Moravském krasu jsou nejnavštěvovanější Punkevní jeskyně s plavbou po ponorné říčce Punkvě. Málokdo však ví, odkud se tato světoznámá říčka bere.
Věděli jste, že v České republice najdete největší propast ve střední Evropě? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Pasáž formou scénky a vysvětlení prezentuje brněnský hantec a jeho typické rysy. Uvádí použití některých slov, vysvětluje jejich význam a původ.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem Y. Určuje rozdíl mezi písmeny I a Y, a ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku vyjmenovaná slova po P a po S. Řaďme vyjmenovaná slova tak, jak jdou za sebou. Doplňme I, Y a zjistěme, zda se jedná o slovo vyjmenované, nebo příbuzné. A na závěr si zkusíme společně zarapovat.
V krátkém videu uvidíte Karkulku, která se diví tomu, jak by měla pohádka o ní vypadat. Měla by sníst myslivce i s vlkem. Vyplňte s dětmi po zhlédnutí ukázky pracovní list. Zvládnete opravit všechny popletené věty z pohádek?
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem Ž. Ukazuje, jak se dané tiskací písmeno píše, a vyhledává slova tímto písmenem začínající. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
V pasáži hovoří host pořadu, zpěvák s přezdívkou Gipsy, o specifických rysech romštiny a rozdílech oproti češtině.
V šestém díle Slovohrátek se Anička s Kačkou zabývají zakázanými slovy. Proč jsou některá slova tabu a jak se o nich dá mluvit, když bychom je neměli vyslovit? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Bubu tabu aneb slova, která se neříkají.
Pasáž vysvětluje, jaký je původ pojmenování městské části Štěrboholy a v souvislosti s tím zmiňuje, odkud pochází úsloví „mít u někoho vroubek“.
Pomlčková válka je běžně užívané označení pro spor o název Československa, probíhající po listopadu 1989. Tehdejší prezident Václav Havel v roce 1990 navrhl z původního státního názvu vypustit slovo „socialistická“. Místo rychlého schválení ale přišla několik měsíců trvající roztržka o pořadí slov a znaménko mezi nimi. Pomlčková válka předznamenala budoucí rozpad federace. O tom, jak se název státu vyvíjel, hovoří ředitel Ústavu pro jazyk český AV ČR Karel Oliva.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.