06:04
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje okolnosti přeměny Prozatímního divadla na Národní divadlo, vyhoření Národního divadla a jeho znovuotevření. Dále se zmiňuje o cizích operách, které byly v Národním divadle jako první hrány, a v poslední řadě připomíná spor o Rukopisy zelenohorský a královédvorský a jejich vliv na vnímání české historie.
Josef Švejk se stal ikonickou postavou a literárním typem. Co je to švejkování? Jak vnímali Haškovi současníci román Švejk a proč jej kritizovali? Jak Jaroslav Hašek ve svém románu pojal zobrazení první světové války? Kromě diskuse nad těmito tématy se podíváme i na několik ukázek z filmu Dobrý voják Švejk od Karla Steklého.
Dušan D. Pařízek vytvořil koprodukční projekt Kauza Schwejk / Fall Švejk. Bez přítomnosti hlavního hrdiny Haškova románu, vojáka Švejka, probíhá vyšetřování údajné dezerce onoho vojáka u rakousko-česko-maďarského vojenského soudu.
Poslední román Zeptej se táty českého prozaika, výtvarného kritika, publicisty a překladatele Jana Balabána, který rozebírá umírání a smrt člověka i náročné hledání života, se roku 2011 ocitl v nominaci na cenu Magnesia Litera.
Jak spolu souvisejí Brian Jones z legendární kapely Rolling Stones a Medvídek Pú, Králíček a Ijáček? To se na divadelní prkna pokusil převést režisér Miroslav Krobot hrou Brian. Ve videu se podíváme na to, kde vzal Krobot nápad na tuto hru, a na ukázky z inscenace.
Cimrmanolog Zdeněk Svěrák jako host pořadu Hyde Park Civilizace popisuje, jak Jára Cimrman změnil Čechy, pro koho je vlastně cimrmanovské divadlo určeno a čím je charakteristický jeho humor. Vysvětluje zrod postavy Járy Cimrmana a odpovídá i na otázku, jak Cimrman vypadal.
Vydejme se společně na sugestivní procházku a rozhovor s divadelním režisérem J. A. Pitínským. Jak čte hry, které se pak rozhodne režírovat? S jakými hereckými typy rád spolupracuje? A kteří dramatici ho oslovují nejvíce? Na tyto, ale i další otázky nalezneme odpovědi ve videu.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje osobnost divadelního režiséra Jaroslava Kvapila a divadelní tvorbu z období první světové války, tzv. shakespearovský cyklus a známé drama Gabriely Preissové Její pastorkyňa, jejíž libreto vytvořil Leoš Janáček.
Městské divadlo Zlín vytvořilo dramatizaci ruského románu Evžen Oněgin spisovatele Alexandra Sergejeviče Puškina. O tom, jaký vztah mají mezi sebou Taťána a Oněgin a jak se vyvíjejí jejich osobnosti, hovoří jejich představitelé Markéta Kalužíková a Vojtěch Johaník.
Divadelní hra "Lidská tragikomedie" Ladislava Klímy byla dlouho považována za nehratelnou. Divadlo v Dlouhé se o to úspěšně pokusilo, text zkrátilo o třetinu, což doporučoval i autor sám. Protože slovy režisérky Hany Burešové, déle čekat znamená se nedočkat.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.