Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Česká republika je součástí Evropské unie. Co to ale Evropská unie vlastně je a co všechno o ní víte? Jaký je rozdíl mezi Evropou a Evropskou unií? Video z roku 2008 vysvětluje základní principy, symboly a znaky Evropského společenství. Schválně, víte kolik států je dnes její součástí? A které to jsou?
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Pořad sleduje Moniku z Arménie, která bydlí v Česku, aby se mohla pořádně učit. Arménie je totiž chudá země a pro Armény je vzdělání hodně důležité. Monika také tráví spoustu času na trénincích krasobruslení.
Kdo a jak o sexu za socialismu hovořil? Další díl dokumentárního seriálu představuje, jak se o sexu mluvilo na půdě Československa: Kdo měl spíše odpor, kdo respekt a kdo byl zcela otevřený? A jak to bylo s pornografií nebo vnímáním funkce manželství?
Jak se cítí muž, který se narodil v ženském těle, a jak žena, která se narodila v těle mužském? Ten, kdo to nezažil, transsexualitu těžko pochopí. Změna pohlaví je velmi závažným životním rozhodnutím. Transsexuální lidé jsou často společností nepochopeni a nepřijati z důvodu své jinakosti. Denny, Tereza i Kristián vyprávějí svůj příběh.
Výtvarník Pavel Šťastný vysvětluje, jak vzniklo logo Občanského fóra a komentuje revoluční plakátovou tvorbu.
Chrti jsou v Irsku považováni za pracovní nástroj. Jsou prostředkem k zisku peněz a zajištění lepšího postavení ve společnosti. Jejich záchranou se v ČR zabývá organizace Chrti v nouzi.
V souvislosti s českým předsednictvím v Radě EU (2022) vznikl dokument. Mimo jiné se věnoval i představení organizací, které v Bruselu mimo hlavní instituce EU ovlivňují legislativu. Jak takový český lobbing neboli prosazování zájmů a témat vypadá?
Slovo krize vyjadřuje těžkou chvíli či situaci, kdy je těžké se rozhodnout. Může se týkat ekonomiky či politiky nebo vývoje člověka samotného. Používá se též v medicíně, značí obrat v nemoci pacienta.
Pořad sleduje Andyho a jeho bratra Mohameda. Oba jsou nedůvěřiví, přijeli se svými rodiči a staršími bratry do Česka z válečného Čečenska. Andy o válce mluvit nechce, raději nás seznamuje s bydlením v Praze, mluví o doučování češtiny a o tom, čím by jednou chtěl být.
V polovině roku 2023 proběhl ve Vilniusu summit NATO. Co bylo předmětem setkání a zajímá nejen členské státy aliance? Témata společenství zahrnovala obranné plánování, podporu ukrajinského členství v NATO, schválený vstup Finska a Švédska do NATO, posílení transatlantického spojení a bezpečnostní hrozby spojené s Čínou.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.