02:07
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá slezským nářečím, uvádí jeho rysy a příklady různých slov.
Moravsko-slezské Beskydy jsou nejvyšším pohořím moravské části Karpat. Patří k nejzachovalejším horám u nás. Stále zde rostou původní horské pralesy, ve kterých nalezneme spoustu druhů vzácných rostlin a zvířat včetně velkých šelem.
Pasáž seznamuje diváky s bludnými balvany, které se nacházejí v Ostravě. Popisuje původ těchto hornin a jejich přemístění ze Skandinávie ledovcem.
Pasáž představuje komika Rudu z Ostravy a jeho ostravskou verzi básničky Skákal pes přes oves. Ukazuje, jak se mluví na Ostravsku a tamní slovní zásobu.
V pasáži vysvětluje hungarista Evžen Grál specifika maďarštiny, například pravopis, gramatiku či podobnosti s češtinou.
Výklad profesní mluvy tatérů uvádí humorná scénka a následně tatér Tomáš Stropek vysvětluje význam jednotlivých výrazů. Víte, co je pin up nebo stínovaný freehand?
Ve dvanáctém díle Slovohrátek se Anička s Kačkou zabývají slovy přejatými. Co to jsou slova přejatá a odkud jsme je do češtiny přejali? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Svetr s kečupem aneb jak cizí slova zdomácněla.
Úvodní scénka je plná slov z „muzikantského slangu“, jejichž význam následně vysvětluje hudebník Milan Svoboda.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku písmeno ch. Zasmějme se společně! Poznejme správné tvary písmena ch. Ukažme si a rozpoznejme, jaký je rozdíl mezi písmeny ch a h. Vyhledejme písmeno ch v textu. V úplném závěru si ukážeme, jak může být písmenko veselé, a nakreslíme si chobotnici.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem CH. Učí děti, jak se toto tiskací písmeno píše a z čeho se skládá. Představuje slova začínající tímto písmenem. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem V. Michal Nesvadba názorně dětem ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše, a vyhledává slova, která tímto písmenem začínají. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Pasáž je uvedena humornou scénkou o předpovědi počasí. Fiška, cébák, vichřice, studenice či štafle. Meteoroložka Alena Zárybnická vykládá o slovní zásobě, se kterou se můžete setkat v této oblasti. Rozumíte „jazyku počasí“?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.