08:53
Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů.
Jak žili lidé v pravěku? Vysvětlení, co je to tlupa a koho si tehdy lidé nejvíc vážili.
Jak se ztratily pomlázky? Děti se seznámí s tradicí Velikonoc a uvidí, jak tento jarní svátek probíhal v minulosti na vesnici. A to včetně velikonočního úklidu, malování vajíček i hodování. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů.
Děti mají mnoho otázek, rády se dozvídají a učí nové věci. Zajímá je například důvod, proč existují roční období. Odpověď se pokusí najít tým expertů pomocí praktických ukázek. Mimo jiné se zde také dozvíte odpovědi na otázky: Proč je den a noc? Co způsobuje změny ročních období?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Jaké zvyky a svátky slavíme a dodržujeme na jaře? Pasáž vysvětluje, co je pro toto roční období charakteristické, a přibližuje také Velikonoce.
Chcete si pro koledníky připravit originálně nabarvená vajíčka? Šikulové vám poradí, jak využít cibuli, řepu, zelí a ocet při barvení velikonočních vajíček. O starou punčochu požádejte maminku.
Vyrobit si něco vlastníma rukama je opravdová zábava. Podívejte se, jak si i vy doma můžete vyrobit ozdobená vajíčka. Budete potřebovat: hedvábnou kravatu, bílá uvařená vajíčka, vařič, nůžky, lžíci, gumičky, hrnec, vodu a ocet.
Také toužíte po obřích vejcích, ale nemáte po ruce žádného pštrosa? Vyrobte si s námi vlastní obří vejce. Budete k výrobě potřebovat: větší množství novin, akrylové barvy, vodu, zelenou barvu, široké i tenké štětce, barevné mašle a nafukovací balonky.
V pořadu Zprávičky se podíváme na velikonoční zvyky, o kterých jste možná ještě neslyšeli. Víte, že v Austrálii nahradil tradičního velikonočního zajíčka vakojezevec ušatý? Jak se koleduje ve Finsku? Podívejte se.
Když děti učí telka! Při vítání jara s dětmi a Karolínou Řepovou propojíme říkadlo, píseň a poslech skladby Tanec kuřátek ve skořápce v jednu činnost. Hudbu doprovodíme pohybem a jaro tu bude dříve, než se nadějeme. My si ho totiž přivoláme!
Když děti učí telka! Těšíte se na jaro? My také! Zkusíme ho přivítat. S Karolínou Řepovou ho budeme vítat říkadlem, které doprovodíme "hrou na svoje tělo". Pomůže nám lépe si zapamatovat slova.
Kdy odlétají čarodějnice? Děti se dozvědí, jak rodiny na vesnici trávily čas na jaře. Seznámí se s filipojakubskou nocí, tedy s pálením čarodějnic, a také zjistí, proč se na 1. máje staví májka. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů.
Pořad věnovaný historii výroby. Ve středověku věci vyráběli řemeslníci, pak přišly manufaktury a nakonec vše změnila průmyslová revoluce.
Co je k jídlu, a co ne, naučila člověka náhoda. První zeleninové zahrady si zakládali staří Římané, Číňané a Egypťané a pěstovali na nich třeba hrách. Představte si, že dnes na světě roste přes tisíc druhů zeleniny. Ale jen z některých z nich se dají připravit skvělé zeleninové hranolky. Můžeme si usmažit hranolky z mrkve, celeru, řepy i batátu. K tomu si dáme třeba zdravou omáčku neboli dip ze zakysané smetany, pažitky a česneku. Mňam!
Máta pochází z latinského menthe, myšlení. Dříve se používala jako žvýkačka, proti bolesti hlavy, jako voňavka a údajně přinášela blahobyt i štěstí. Ale odkud se u nás máta vzala? Přesně to sice nikdo neví, ale to nebrání mátě, aby u nás rostla.
Určitě už jste někdy jedli ragú, jenom jste nevěděli, že se tak jídlo, které máte na talíři, jmenuje. Ragú je totiž nadrobno nakrájené maso s omáčkou, nejčastěji rajčatovou. Nejznámější italské ragú jíme všichni jako boloňskou omáčku ke špagetám. Na pravém ragú si pochutnávali lidé už před 500 lety! Jeho název pochází z francouzštiny a miloval ho i Napoleon.
9 585
371
2 037
846
46
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.