05:02
Příběh o vzniku Babylonské věže. Dle Bible vybudovali lidé město a vysokou věž, která údajně sahala až k nebi. Lidé se tak chtěli zbavit závislosti na Bohu, tím se mu však rouhali. Ukázka popisuje, jak došlo ke zmatení jazyků.
Základní informace o původu, obsahu a významu Bible. Vyprávění o jejích verzích, překladech i podobách a vysvětlení její důležitosti pro křesťany.
Vyprávění o tom, jak podle Bible Bůh během sedmi dnů stvořil svět, a to včetně sporných momentů, které se vysvětlují složitě, jako je například délka dne.
Bible je nejčtenější a nejpřekládanější knihou na světě. Pořad se věnuje její historii i obsahu.
Seznámení s biblickým příběhem o milosrdném Samaritánovi. Pasáž vysvětluje křesťanský pojem bližní člověk a informuje o současné podobě samaritánství.
Bůh mluví ke všem lidem, mluví tedy všemi jazyky a usiluje o porozumění. V pasáži se děti dozvědí, kterým jazykem mluví nejvíce lidí, a získají informace o českém jazyku. Zjistí také okolnosti vzniku církve.
Základní informace o Novém zákoně. Vysvětlení čtyř evangelií: podle Marka, Matouše, Lukáše a Jana. Dále pasáž vysvětluje, proč se Ježíši říká Kristus.
„Hašek není člověk, Hašek je Bůh!" Ve sportu lze shledat podobnost s vyznáváním náboženské víry. Pseudonáboženská funkce sportu a kultické chování fanoušků je se zájmem sledováno psychologií a sociologií náboženství. Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazovat, jak nás přesahují.
V roce 2014 byla hostem pražského festivalu spisovatelů běloruská držitelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová. Autorka promlouvá o pobytu v Afghánistánu a v souvislosti s tím o prozaickém díle Válka nemá ženskou tvář. Dále hovoří o vztahu k vlasti a o motivaci k napsání knihy o havárii v Černobylu, o Modlitbě za Černobyl: Kronice budoucnosti.
Slovenská spisovatelka, laureátka Ceny Evropské unie za literaturu Jana Beňová (pseudonym Jana Parkrová) v pořadu Slovenská čítanka hovoří nejen o literatuře...
Plzeňské divadlo Josefa Kajetána Tyla představilo divadelní hru Každý má svou pravdu italského dramatika a nositele Nobelovy ceny za literaturu Luigiho Pirandella. Režisér Mikoláš Tyc se snaží upozadit pro Pirandella typickou metafyzickou úvahu s otázkou, co můžeme zjistit, a vytváří tak z divadelní hry nadčasovou a aktuální inscenaci s klíčovou otázkou: Co je to pravda?
Stmívání (v angličtině Twilight) je jedním z nejznámějších děl současné světové literatury pro mladé čtenáře a čtenářky. Romány s upíří tematikou od americké autorky Stephenie Meyerové si rychle dobyly přízeň čtenářskou a posléze i diváckou.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.