01:20
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Jaké zvyky a svátky slavíme a dodržujeme na jaře? Pasáž vysvětluje, co je pro toto roční období charakteristické, a přibližuje také Velikonoce.
Jak žili lidé v pravěku? Vysvětlení, co je to tlupa a koho si tehdy lidé nejvíc vážili.
Pasáž věnovaná tomu, jak Tomáš Baťa, i přes počáteční nesnáze, dosáhl úspěchu a stal se jedním z nejvýznamnějších evropských podnikatelů.
Umíte se chovat správně v zoo, tedy na místě, kde můžeme vidět najednou živočichy z různých koutů celého světa? Porušit pravidla chování může být v tomto případě pořádně nebezpečné. Nejen pro zvířata, ale i pro návštěvníky. Zvládnete bez úrazu závěrečný kvíz?
Práce hasičů je náročná a nebezpečná. Aby se chránili, nosí speciální obleky, které jim v práci pomáhají. A víte, jak rychle se musí hasič do výstroje obléknout? Vše se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Dne 6. ledna slavíme svátek Tří králů. Dozvíte se, odkud pochází tradice Tříkrálové sbírky a jaké dary přinesli tři králové Ježíškovi. Víte, co znamenají písmena K+M+B, která píší koledníci nade dveře?
Jak se správně zachovat, když nás někdo okrade? Je bezpečné za pachatelem utíkat? Co všechno policie dělá, když jede k nahlášenému případu? V tomto díle z cyklu "Zachraň se, kdo můžeš!" se dozvíte dobré rady od těch nepovolanějších.
Na svátek Hromnice se v kostele posvěcují svíce, tzv. hromničky, které si lidé dávali do oken, aby jejich dům chránily před blesky. K Hromnicím se kromě zvyků váže i mnoho pranostik. Mezi tu nejznámější patří „Na Hromnice o hodinu více“.
Pasáž vypráví o šlechtických titulech a o tom, jak to se šlechtici bylo v průběhu českých dějin a kam se poděli v současnosti.
Lidé žijící poblíž moří, řek nebo rybníků se odpradávna živili rybami. Jakým speciálním způsobem upravovali ryby k jídlu Maurové? A jak se ke konzumaci ryb vyjadřuje staré anglické přísloví?
Kryštofu Kolumbovi vděčíme za přivezení brambor do Evropy. Jak se ale dostaly do Čech? Podle čeho dostaly jméno? A kde se poprvé k bramborám přimíchala majonéza? Všechno se dozvíte ve videu.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.