04:16
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Šikana je jednání, kdy se někdo snaží ublížit jinému člověku. Děti, které se s ní setkaly, mají několik způsobů, jak tento problém řešit. Jedním z nich je i mobilní aplikace Nenech to být.
Pořad popisuje, jak a proč je pro nás důležitý spánek, jak dlouho by měli lidé spát a jaké jsou důsledky poruch spánku. Dále pasáž vysvětluje, co to znamená, když někdo chrápe, a jaké jsou příčiny a možnosti léčby chrápání.
Jednou ze slabin starších lidí je i zhoršující se zrak. Často je problémem šedý zákal, tedy zakalená čočka v oku. Tento problém lze však rychlou operací odstranit, a tak může člověk i v 90 letech znovu vidět velmi dobře. Pro staré lidi je neméně důležité také psychické zdraví. K tomu přispívá, když mají kolem sebe milující rodinu, která jim pomáhá.
Fyzická aktivita je pro naši duševní a emoční pohodu důležitá. Ke sportu emoce zkrátka patří. Jak ale může sportovci pomoci sportovní psycholog? A může sport pomáhat obyčejnému smrtelníkovi – nesportovci? Pomáhá sport také léčit psychiatrické onemocnění? A může být sport chápán jako prostředek ovlivnění negativních sociálních jevů, například agrese, násilí nebo dopingu? Pořadem provází Cyril Höschl.
Jak vznikají emoce? Co vše se s emocemi děje v mozku a v ostatních orgánech v lidském těle? Jakou souvislost mají naše emoce a psychika se zvířecí říší? Co jsou to základní emoční potřeby člověka? Na všechny tyto otázky se pokusíme odpovědět. Nebude chybět ani rozbor toho, jaké role v našem životě hrají rozumová a emoční inteligence. Jak totiž praví stará moudrost, k rozumnému chování pouhý rozum nestačí.
Televizní vysílání pomáhá mnohdy divákovi „správně pochopit“ různé skutečnosti, například problém s nadváhou. Obezita bývá na televizní obrazovce spojována s opakujícími se vlastnostmi, negativními emocemi a situacemi, kterým hrdinové čelí. I tomu se blíže věnuje dokumentární seriál TeleRevize.
Rozhovor s válečným zpravodajem a reportérem Michalem Kubalem. Nebyla to zdaleka jeho první válka, ze které vysílal. Přímo z ostřelované ukrajinské metropole přinesl rozhovor s ukrajinským prezidentem Volodomyrem Zelenským a denně živě vstupoval do vysílání kde zprostředkovával osudy konkrétních lidí.
Dokument dává nahlédnout do privátní sféry jednoho z nejvýraznějších intelektuálů soudobého Česka, kněze a vysokoškolského pedagoga Tomáše Halíka. V roce 2014 se stal nositelem prestižní Templetonovy ceny. Ve filmu se ponoříme do hlubin lidského myšlení a cítění a prostřednictvím této významné osobnosti budeme hledat pravdu a smysl života i v nelehkých dobách naší historie.
Pokud se někdo zajímá o život venkovských obyvatel v předmoderní době, má k dispozici celou řadu archivních pramenů. Jejich praktické využívání se ale nemusí týkat jen odborníků: v současnosti se stala velmi oblíbenou činností amatérská genealogie. Lidé se zajímají o své předky, o rodinnou historii a sestavují vlastní rodokmeny. V ukázce se dozvíte, jaké písemnosti jsou dosažitelné a užitečné, i jaké motivy vedou lidi k pátrání po předcích.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.