04:16
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Státní znak České republiky existuje ve dvou variantách – malý a velký. Pořad se snaží ukázat, jak přesně oba znaky vypadají, co znamenají jednotlivá vyobrazení na znaku i jaký symbolický výklad mají podle pravidel heraldiky.
Pořad přináší informace o české vlajce. Jak a proč vypadá tak, jak vypadá, co znamenají její barvy, co se s vlajkou dělá i nedělá, jaký je rozdíl mezi vlajkou a praporem a co je to trikolora.
Totalitní státní režimy se vyznačují nedemokratickým způsobem vládnutí. Politická strana nebo osoba prosazuje svou ideologii všemi prostředky, včetně sledování osob a tvrdých trestů pro ty, kdo nesouhlasí.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Porevoluční idealismus vystřídala reálná politika se všemi svými nešvary, jako jsou politické kšefty a handrkování, zneužívání postavení nebo útoky na nezávislost státních institucí. Po volbách v roce 2017 se navíc komunisté dostali opět zprostředkovaně k moci, když uzavřeli s vládnoucím hnutím dohodu o podpoře vlády. Společnost je rozdělená a zjišťuje, že ke skutečné demokracii je nutné mentálně dozrát.
Fenomén silného státu se projevuje například důvěrou občanů v jeho vládnoucí elity. Nejde o to, jestli máme stát malý nebo velký, ale o to, jestli věříme svým vlastním institucím. Jak je na tom Česko s pocitem bezpečí, že stát řídí kompetentní lidé? A co si počít se státem, který pomaličku selhává ve všech svých funkcích? Je řešením privatizace?
Reportáž České televize přibližuje americkou realitu v prezidentských volbách v roce 2024, kdy proti sobě stáli dva kandidáti: Kamala Harris a Donald Trump. Zpravodaj Bohumil Vostal představuje oblasti, které byly pro voliče rozhodující. Například ekonomiku, mezinárodní konflikty, umělé přerušení těhotenství, bezpečnost apod. Jednotlivá témata se stávají součástí politické kampaně a ovlivňují rozhodování voličů.
Za první republiky byla česká šlechta často mylně považována za proněmeckou. Po mnichovském diktátu se proto vlastenečtí šlechticové rozhodli veřejně deklarovat svoji podporu a věrnost české zemi a o rok později za protektorátu toto gesto zopakovali. Signatářů bylo dvanáct a trest je neminul.
Rozhovor s válečným zpravodajem a reportérem Michalem Kubalem. Nebyla to zdaleka jeho první válka, ze které vysílal. Přímo z ostřelované ukrajinské metropole přinesl rozhovor s ukrajinským prezidentem Volodomyrem Zelenským a denně živě vstupoval do vysílání kde zprostředkovával osudy konkrétních lidí.
Obyčejně platí, že vítězem voleb se stává ten, kdo získá více hlasů. Ve Spojených státech je to ale komplikovanější. Co znamenají tzv. swing states neboli klíčové státy? A kdo jsou vlastně volitelé? Volební systém v USA rozebírá následující video, které vzniklo v roce 2020, kdy proti sobě stáli Donald Trump a Joe Biden.
V 50. letech 20. století vznikl v Americe rokenrol, hudební žánr spojený s protestním postojem. V Česku se ujal spíše pojem bigbít a ten šel v době normalizace ruku v ruce s undergroundem.
Milada Horáková se stala jedním z hlavních symbolů obětí komunismu. Jen v Praze je připomínána památníky hned na několika místech: na Smíchově, na Vyšehradě, na Pankráci nebo na Malé Straně. Nový, moderně pojatý, památník se nachází od roku 2018 v parku Ztracenka na Albertově a evokuje „střet člověka s nelidským zlem“.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.