04:16
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Státní znak České republiky existuje ve dvou variantách – malý a velký. Pořad se snaží ukázat, jak přesně oba znaky vypadají, co znamenají jednotlivá vyobrazení na znaku i jaký symbolický výklad mají podle pravidel heraldiky.
Pořad přináší informace o české vlajce. Jak a proč vypadá tak, jak vypadá, co znamenají její barvy, co se s vlajkou dělá i nedělá, jaký je rozdíl mezi vlajkou a praporem a co je to trikolora.
Totalitní státní režimy se vyznačují nedemokratickým způsobem vládnutí. Politická strana nebo osoba prosazuje svou ideologii všemi prostředky, včetně sledování osob a tvrdých trestů pro ty, kdo nesouhlasí.
Václav Klaus, bývalý prezident České republiky, byl vždy euroskeptikem. Změnil se jeho pohled na evropskou integraci, když už není vrcholným politikem a prezidentem? Václav Klaus například vysvětluje, co vnímá v politice Evropské unie jako tzv. přesmyčku od integrace k unifikaci.
Deváťačka Sára v pořadu Občanka (2019) sleduje, jak se její maminka Anděla rozhodne kandidovat v komunálních volbách do obecního zastupitelstva. Z nadšené podpory se rychle stává zodpovědnost – Sára má vytvořit předvolební spot. Společně s dalšími členy rodiny přibližují typy voleb a jejich fungování v Česku a význam svobodných voleb jako jednoho ze základních pilířů demokracie.
Víte, za jakých podmínek a jakým způsobem lze získat české občanství? Nejběžnější způsob je narozením, ale existují i další formy nabývání státního občanství, jako je například určením otcovství, osvojením, nalezením na území ČR nebo udělením.
Totalita je zkrácený výraz označující totalitní režim. Jde o dobu, kdy lidé navenek fungují bez vlastního názoru, nejsou svobodní, v zemi nefunguje právo a nad vším panuje absolutní kontrola. Člověk odlišně smýšlející je pak označován za disidenta.
Jak může žákovský parlament zlepšit život školy i jejího okolí? Žáci a žákyně sdílejí své názory na smysl parlamentu a inspirují akcemi a projekty, které reálně pomáhají: od vylepšení školního prostředí až po aktivity pro širší komunitu. Žákovský parlament je jednou z možností, jak rozvíjet demokratické kompetence žáků a žákyň.
Listopadové události 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Podle jedné z nich byly jen důsledkem dohody o novém uspořádání světa mezi USA a SSSR. Sovětský svaz byl ekonomicky v troskách a jeho problémy navíc umocňovaly závody ve zbrojení. Vyměnil proto nadvládu nad státy střední Evropy za slib, že NATO nebude posouvat své hranice dál na východ. Další teorie říká, že v ČSSR stáli za pádem komunismu sami komunisté – režim byl na pokraji zhroucení a ve straně se začal odehrávat boj o moc.
Tématem pořadu je cenzura médií. Myslí se tím kontrola obsahu médií. Byla tu odjakživa a v určité míře je stále přítomná i dnes.
Po vzniku Charty 77 následovala ze strany komunistického režimu odvetná kampaň. Propaganda, která se denně odehrávala především na stránkách Rudého práva, ještě nabrala na agresivitě a intenzitě. Hromadná podpisová akce Anticharty v Národním divadle zdaleka nebyla jediným obludným nápadem komunistů v roce 1977, ale stala se nejznámějším. Desítky oblíbených umělců nahnaných do pasti, bez odvahy se vzepřít. Lze je za to soudit?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.