01:26
Přesně jako v kuchařce se dozvíme, jak postupovat při volbě prezidenta ČR. Prezidentské volby probíhají stejně jako ostatní volby v pátek a sobotu. Postup přípravy voleb, jako je příprava okrskových komisí, umístění uren a další logistická opatření, je popsán na příkladu voleb z roku 2018. Dozvíme se také, proč se nelze prokázat řidičským průkazem jako v zahraničí nebo zda lze volit, když 18. narozeniny máme až druhý den voleb.
Mezi volbou prezidenta a výběrem vhodného krizového manažera se dá nalézt určitá podobnost. I prezident vstupuje do určitého týmu v určité situaci na „trhu“ a občané od něj něco očekávají stejně jako vlastníci/akcionáři od firmy. Při výběru kandidáta je vhodné ujasnit si své priority v kontextu vlastností prezidenta republiky. Jedná se např. o službu občanům, jít jim příkladem, pravdomluvnost, dodržování prezidentského slibu, péče o slabé, stmelování společnosti nebo schopnost pokory.
Český statistický úřad zabezpečuje zpracování výsledků voleb, včetně volby prezidentské, a zpřístupňuje je veřejnosti. Na ukázkových počtech z přímé volby prezidenta v roce 2018 je stručně představen zákonem daný postup sčítání hlasů.
Debata o přímé volbě prezidenta započala už v listopadu 1989, poté se významným tématem stala až v roce 2001. V roce 2008 proběhla volba prezidenta republiky v přímém přenosu kamer České televize a vyvolala v lidech rozporuplné pocity, což urychlilo zavedení přímé volby. Argumenty pro přímou volbu prezidenta občany nabízí politolog Jakub Charvát. Jedním z nich je například možnost, že politické strany nejsou schopné vyprodukovat vhodného kandidáta. Dvoukolová přímá volba je tradicí v celém evropském prostoru, a ČR tak není výjimkou.
Přímá volba prezidenta byla před jejím zavedením v roce 2012 politology často označována jako nevhodná pro české prostředí. Zavedení přímé volby prezidenta požadovalo změnu ústavy, což muselo schválit alespoň 120 poslanců a aspoň 3/5 přítomných senátorů. Názor politologa Tomáše Lebedy na zavedení přímé volby prezidenta odkrývá důvody její nevhodnosti pro český systém. Parlamentní režim je pro přímou volbu nevhodný z hlediska historie a postavení prezidenta jako silné autority a osobnosti, což se zavedením přímé volby posiluje.
Co se stane, když prezidentští kandidáti získají shodný počet hlasů v prvním nebo ve druhém kole prezidentských voleb? Na tyto situace pamatuje jak Ústava ČR, tak volební zákon.
Zhlédněte výpovědi několika žen, které zažily za zavřenými dveřmi svých domovů nesnesitelné psychické i fyzické týrání ze strany partnera/manžela a nakonec našly sílu odejít a o svých otřesných zážitcích promluvit. Doufejme, že jejich svědectví pomůže a varuje statisíce dalších a ukáže jim cestu z domácího pekla.
Youtuberka Sára už má manžela. Nebojte, to je vtip! V dnešní době lze v našich zeměpisných šířkách manželství uzavřít až v osmnácti letech. V jiných kulturách se vdávají ale i mladší dívky, v minulosti to bývalo běžné i u nás. Od roku 2006 je povolené tzv. registrované partnerství, svazek mezi dvěma muži nebo dvěma ženami. Pokud si manželé nerozumí a chtějí svazek ukončit, mluvíme o rozvodu.
Pokračování příběhu vězeňkyně Lucie. Po neúspěšném pokusu dostat se ven z vězení po třetině svého trestu byla Lucie převezena z jedné věznice do jiné a psychicky se zhroutila.
Výborná studentka střední zdravotnické školy, která pomáhala muslimské spolužačce v sociální integraci, se rozhodla pro nošení hidžábu. Škola však s tímto postojem nesouhlasí, stanovuje pravidla odívání, zajišťuje bezpečnost žáků a zachovává sekulární školství, čímž ale i omezuje náboženskou svobodu. Muslimská studentka tak nošením šátku porušuje školní řád. I přes pomoc školského ombudsmana se mezi oběma stranami vzájemná dohoda neuskutečnila a dívka na školu podává žalobu.
V květnu 1989 se Václav Havel, když byl propuštěný z vězení, pustil do psaní petice Několik vět. Ta byla komunistickým režimem ihned odsouzena a autoři nařknuti z rozvracení společnosti. Jejich požadavky jsou dnes v demokratické společnosti samozřejmostí. Komunisté pomalu ztráceli na síle, už od začátku roku 1989, což dokazuje i to, že petici podepsalo během pár měsíců 40 tisíc lidí. Video je součástí vzdělávací série Rok revoluce z produkce Knihovny Václava Havla, která mapuje klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratický stát.
Václav Klaus, klíčový aktér české strany v procesu rozdělení Československa, vysvětluje, co bylo podle něj hlavním motivem rozdělení. Stav průmyslu, nezaměstnanost, ekonomická reforma? Klaus také objasňuje, proč nepřipadalo v úvahu, aby bylo k otázce vyhlášeno referendum.
Sára se rozhodla, že uspořádá u nich v obci pro svůj raperský hudební objev zvaný Mrtvý brouk koncert a stane se tak pořadatelkou. Vzala si velké sousto, ale pečlivě se připravuje. Rodina ji v akci podporuje a fandí jí. Jen brácha Vojta jí nevěří, dokonce se se Sárou vsadí. Na zasedání obecního zastupitelstva je pořádání koncertu odsouhlaseno a obec si bere akci na starost. Objevuje se však petice. Kdo tedy sázku vyhraje? Sára nebo Vojta? A kdo je tajemný Mrtvý brouk?
Jaký je vztah Pražského hradu a českého prezidenta? Sídlo hlavy státu a jeho umístění ve městě může ovlivňovat, jak občané vnímají roli prezidenta, a zvětšovat v jejich očích prezidentovu moc.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.