Austrálie je jedinou zemí, která zaujímá celý kontinent. Ten je zhruba srovnatelný s rozlohou Evropy, oproti ní však má zcela odlišné a extrémnější přírodní podmínky. Jaké jsou základní údaje o tomto kontinentu a historie jeho objevování?
Austrálie je známá velkým výskytem endemických druhů. Patří mezi ně i ďábel medvědovitý, který je známý také jako tasmánský čert. Ďábli medvědovití se řadí mezi vačnatce. Čerti se jím říká nejspíš proto, že mají velmi svérázný zvukový projev. Můžeme se za nimi vydat do Tasmánie nebo nově také do pražské zoo.
Sydney je nejrozlehlejší a nejlidnatější město v Austrálii. Je hlavním městem Nového Jižního Walesu. S Vladimírem Krocem si prohlédneme ikony této australské metropole, most Harbour Bridge nebo slavnou budovu tamní opery.
Dnes žije v těsném okolí velkoměst na pobřeží 90 % obyvatel země a vyprahlé vnitrozemí Austrálie stále zůstává téměř liduprázdné. Jaké jsou zákonitosti z hlediska rozložení australského obyvatelstva?
Oceány se v posledních letech potýkají s řadou ekologických problémů. Trpí i jeden z podmořských divů světa, australský Velký korálový útes. Australská vláda na jeho záchranu vyhradila skoro půl miliardy dolarů.
Dokument představuje přírodní krásy australského kontinentu: velký bariérový útes jako unikátní ekosystém a Uluru jako posvátné místo původních australských kultur – Aboriginců.
Rozloha Tasmánie je jen o něco málo menší než České republiky. Na ostrově pojmenovaném po nizozemském mořeplavci Abelu Tasmanovi žije jen lehce přes půl milionu obyvatel. Politicky je součástí Austrálie a je známý zejména svojí jedinečnou přírodou se spoustou endemických živočichů.
S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po největším jihokorejském přístavu k ocelovým velikánům moří, na ochutnávku syrových ryb, do nekonečných pater prosklených mrakodrapů i za papírovými střevíčky pro štěstí. Vydejte se s námi do země, která skýtá tisíce možností.
Stručný přehled hlavních výsledků a zajímavých výstupů ze sčítání lidu v roce 2011, projektu desetiletí. Díky čemu stoupá počet obyvatel? Jak naše populace stárne? Reportáž přináší informace o změnách v počtu obyvatel, věkové struktuře a vyznání.
Vypravíme se na ostrov Lewis a Harris ze skotského souostroví Vnější Hebridy, kde se vedle angličtiny mluví i skotskou gaelštinou. Seznámíme se s jednou místní rodinou a jejím životem. Poznáme také přírodní prostředí tohoto ostrova, k němuž neodmyslitelně patří ovce, z jejichž vlny se vyrábí slavný hebridský tvíd. Výroba této látky má svá specifická pravidla.
Aleš Háma nás provede malebným městečkem Úterý v Plzeňském kraji, které si udrželo i dodnes kouzlo starých časů. Nechte se taky okouzlit!
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.