Austrálie je jedinou zemí, která zaujímá celý kontinent. Ten je zhruba srovnatelný s rozlohou Evropy, oproti ní však má zcela odlišné a extrémnější přírodní podmínky. Jaké jsou základní údaje o tomto kontinentu a historie jeho objevování?
Austrálie je známá velkým výskytem endemických druhů. Patří mezi ně i ďábel medvědovitý, který je známý také jako tasmánský čert. Ďábli medvědovití se řadí mezi vačnatce. Čerti se jím říká nejspíš proto, že mají velmi svérázný zvukový projev. Můžeme se za nimi vydat do Tasmánie nebo nově také do pražské zoo.
Sydney je nejrozlehlejší a nejlidnatější město v Austrálii. Je hlavním městem Nového Jižního Walesu. S Vladimírem Krocem si prohlédneme ikony této australské metropole, most Harbour Bridge nebo slavnou budovu tamní opery.
Stručná historie osídlování australského kontinentu od příchodu původních obyvatel kontinentu, Austrálců (Aboriginců), po moderní dějiny Austrálie počínající zakotvením prvních evropských kolonizátorů.
Pořad ukazuje, jak je třeba možné, že v zemi trpící suchem jsou oblasti hýřící šťavnatou zelení a dostatkem vody. Odpověď se nachází ve Velkém předělovém pohoří v Tasmánii.
Na světě se objevují více či méně záhadné obrazce na zemi viditelné z výšky. Vědci se dohadují, proč a kdy vznikly a jestli mají nějaký historický kontext nebo jsou to „díla" člověka z moderní doby. Jeden příklad najdeme na území Austrálie. Nese jméno Marree Man... Souvisí nějak s obrazci z plošiny Nazca v Peru?
Hawaj jsou ostrovy, které se vzhledem k neustávající sopečné aktivitě stále ještě proměňují. Část videa se zabývá zánikem domorodé havajské kultury.
V roce 1987 se vydala na cestu kolem světa pětičlenná posádka kopřivnické Tatry. Jejím cílem bylo představení Československa a jeho výrobků v zahraničí a navázání zajímavých kontaktů. Účastníci výpravy urazili přes dvě stě tisíc kilometrů a během cesty byli například v Guatemale obviněni ze špionáže. Výpravu také zasáhla tragická smrt jednoho z jejích účastníků. Po třech letech se posádka Tatry vrátila do zcela nových společenských poměrů. Původní účel cesty tak zůstal v podstatě nenaplněn.
Prohlédneme si třetí největší španělské město, Valencii, kterému se přezdívá „město mnoha slohů“. Mezi jeho nejznámější stavby patří katedrála či bývalá burza hedvábí z 15. století, která je zapsána na seznamu památek UNESCO. Za zmínku stojí také Plaza Redonda, muzeum keramiky nebo městský park, který byl vybudován v bývalém korytě řeky Turia.
V poušti Kalahari na území Botswany dodnes žije malá populace San neboli Křováků, původních obyvatel jižní Afriky. Není však jednoduché je v této oblasti spatřit, neboť cizincům příliš nedůvěřují. Přece jen se však s Křováky v tomto videu setkáme. Dále se vypravíme do vesnice, kde žijí příslušníci dalšího etnika, Hererové.
Najdete zde krátký souhrn počtu cizinců žijících v České republice a dozvíte se, ke komu chováme největší sympatie.
Zimní olympijské hry se konaly v roce 2010 v kanadském Vancouveru. Kromě Vancouveru se sportoviště nacházela například i ve středisku zimních sportů Whistler-Blackcomb ve městě Whistler. Reportér ČT Michal Kubal nám necelý půlrok před ZOH 2010 krátce tato dějiště ZOH představí.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.