Austrálie je jedinou zemí, která zaujímá celý kontinent. Ten je zhruba srovnatelný s rozlohou Evropy, oproti ní však má zcela odlišné a extrémnější přírodní podmínky. Jaké jsou základní údaje o tomto kontinentu a historie jeho objevování?
Austrálie je známá velkým výskytem endemických druhů. Patří mezi ně i ďábel medvědovitý, který je známý také jako tasmánský čert. Ďábli medvědovití se řadí mezi vačnatce. Čerti se jím říká nejspíš proto, že mají velmi svérázný zvukový projev. Můžeme se za nimi vydat do Tasmánie nebo nově také do pražské zoo.
Sydney je nejrozlehlejší a nejlidnatější město v Austrálii. Je hlavním městem Nového Jižního Walesu. S Vladimírem Krocem si prohlédneme ikony této australské metropole, most Harbour Bridge nebo slavnou budovu tamní opery.
Stručná historie osídlování australského kontinentu od příchodu původních obyvatel kontinentu, Austrálců (Aboriginců), po moderní dějiny Austrálie počínající zakotvením prvních evropských kolonizátorů.
Rozloha Tasmánie je jen o něco málo menší než České republiky. Na ostrově pojmenovaném po nizozemském mořeplavci Abelu Tasmanovi žije jen lehce přes půl milionu obyvatel. Politicky je součástí Austrálie a je známý zejména svojí jedinečnou přírodou se spoustou endemických živočichů.
Klokani patří k nezaměnitelným symbolům Austrálie. Právě o tyto skákající vačnatce však nyní vedou tamní obyvatelé spory. Klokani se totiž v Austrálii přemnožili. Nejen v buši jich v současnosti žije kolem 50 milionů, což je téměř dvojnásobek oproti stavu před deseti lety. Zejména australští farmáři v nich vidí škůdce, které je nutné vybíjet. Ochránci přírody samozřejmě protestují.
Původ názvů kontinentů sahá až do starověku. Jako první byla pojmenována Asie a Evropa. Podle čeho? Později bylo nutné vymyslet názvy i nově objeveným kontinentům. Kdy a podle čeho byly vybírány, se dozvíme v následujícím videu.
Výbor pro lidská práva OSN vydal doporučení, podle něhož by se neměli vracet do zemí původu ti, kteří prchají před následky globálního oteplování. Jakou právní váhu má toto doporučení při udělování azylu? A na základě jakých kritérií Ženevské úmluvy mohou uprchlíci získat mezinárodní ochranu? Ze kterých míst tito lidé přicházejí? Jak se environmentální migrace projeví v České republice? Nejen na tyto otázky odpovídá Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci v Praze.
Tornádo na jižní Moravě v červnu 2021 si vyžádalo nejméně 5 lidských obětí, stovky lidí byly zraněny a škody se vyšplhaly do miliard korun. Během chvíle přišli místní obyvatelé o střechu nad hlavou, kterou poničilo buď samotné tornádo nebo silná bouře. Škody způsobené tornádem zapříčinily také rozsáhlé výpadky elektrického proudu, proto byl i vyhlášen stav nouze.
Jerevan je milionové hlavní město zakavkazské Arménie. Ta si ve 20. století prošla velmi složitým vývojem. Po strašlivé genocidě Arménů Turky v letech první světové války přišla sovětská éra. Právě ta zásadně poznamenala tvář Jerevanu, v jehož blízkosti se tyčí majestátní pětitisícovka, biblická hora Ararat. Za Sovětského svazu byl Jerevan navržen jako architektonický objekt a velmi se proměnil.
Jogdžakarta nebo také Yogyakarta je kulturním centrem Střední Jávy, indonéské provincie rozkládající se ve střední části ostrova Jáva. Jedná se o jediné místo v Indonésii, kde byla vláda formálně ponechána místnímu sultánovi. Pojďte se s námi vydat do tohoto lidského mraveniště, které dost nabourává evropskou představu o exotice.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.