04:52
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Pořad seznamuje děti s jehličnatými stromy. Vysvětluje rozdíly mezi jehličnatými a listnatými stromy. Dále objasňuje, k čemu slouží šišky, proč je důležité sázet stromky a starat se o lesy. V pořadu jsou ukázány různé druhy jehličnatých stromů: borovice, smrk, jedle a modřín. Tak se pojďte podívat s námi.
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Pořad hledá odpověď na otázku, k čemu potřebuje příroda vodu. Seznamuje děti s ekosystémem a koloběhem vody v přírodě. Názorně ukazuje, jak vznikají mraky a co se děje s dešťovými kapkami.
Věděli jste, co koniklec symbolizoval ve starém Řecku? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Věděli jste, že u nás najdete jen jediné místo, kde se rozmnožuje želva bahenní? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Pojďte se s námi podívat, čím vším žije louka. Svět hmyzu je pro nás lidi tajemný a fascinující. Kusadla, tykadla, křidélka i krovky vám ukážeme z bezprostřední blízkosti a vy se přesvědčíte o tom, jak je příroda dokonalá. Pojďte se s námi podívat do paralelního světa, kde se chodí výhradně po šesti nohou a žije tu nejrůznorodější skupina živočichů na zemi.
Do Bílých Karpat přichází léto později. Hladina hluboké studánky je jako okno do jiného světa. Prohánějí se tu masožravé larvy mloka skvrnitého, v mokřadu pod studánkou loví užovka obojková, po kořisti tu pátrají larvy čolka. Ty se musí mít na pozoru před pijavkou koňskou. Boj o přežití je tu nelítostný.
Pět minut s Michalem a jeho kamarádem odpadkovým košem Zoubkem o třídění odpadu. Dnes děti naučí, která popelnice je určena pro plastové odpadky. Co by se mohlo stát, kdybychom plasty netřídili tak, jak se má?
Robůtek Kit s panem Baterkou si užívají v přímořském městě, když pan Baterka spadne do nádrže, která ho prožene různými trubkami rozvodu vody po městě. Podíváme se s ním na úpravnu vody, kanalizaci i čistírnu odpadních vod. A co si z toho zážitku naši hrdinové odnesli?
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Máte rádi doma teploučko? Určitě ano. V zimě je to velice příjemné, ale nic se nemá přehánět. Děti se zamýšlejí nad problémem, jak a čím topit, abychom neubližovali sobě ani naší planetě.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě a jak jí můžeme pomoci i my. Tříděním odpadu pomůžeme naší planetě nejvíce. Hlavně po Vánocích se odpadu nahromadí mnoho. Víte, kam s ním? Poznáte barvu kontejneru na papír, plasty, sklo? Schválně, zkuste roztřídit pomyslně odpad, který zbývá po svátcích.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.