07:25
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Velikonoce jsou pohyblivý svátek plný symbolů. Stále se během nich dodržují některé zvyky a tradice, k těm nejrozšířenějším patří pomlázka, barvení vajíček a pečení velikonočního pečiva, jako je beránek, mazanec nebo jidáše.
K nejznámějším vánočním tradicím patří zdobení stromku, rozdávání dárků nebo třeba pečení vánočky. V dřívějších dobách však lidé dodržovali mnohem více zvyků a obřadů.
Za sousedkou Lidu přijíždí návštěva z USA. Sára a její rodina se snaží návštěvě nejen co nejvíce přiblížit českou zemi a její kulturní památky, ale také tradice, zvyklosti a symboly české státnosti. Mladý George z USA a Sára se utkají v soutěži, kdo zná Česko lépe. Oba mile překvapí a Lidu se raduje, že mládež na tom se znalostmi o vlasti není tak špatně, ba naopak.
Sára se chce stát skvělou reportérkou, tentokrát však neobstála u testu z českého jazyka. Dostala pětku, a tak se rozhodla, že natočí reportáž o mateřském jazyce. Pokusí se za pomoci své rodiny přiblížit divákům útvary nespisovné češtiny, jako je obecná čeština, slang, argot, profesní mluva a především nářečí, která se používají vždy jen na určité části jazykového území. Ukáže také, jak se vlivem médií rozdíly mezi nářečími stírají.
Barborky, větvičky ovocných stromů používané k věštění budoucnosti, přetrvaly jako zvyk dodnes. Barborky byly však i dívky převlečené za duchy, které chodily kontrolovat domácnosti, aby je podle zásluhy buď odměnily, nebo potrestaly.
Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO) má pomoci k zachování nemateriálního kulturního dědictví. Podmínkou pro zápis do tohoto mezinárodního seznamu je předchozí zápis do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR zřízeného Ministerstvem kultury. K počátku roku 2020 čítal tento seznam 28 položek. Jednou z nich jsou i vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, které jsou zapsány také na seznamu UNESCO. V tomto zdánlivém chaosu panují přesná pravidla.
Přemýšleli jste nad tím, co je čas? Může být lineární (jakási přímka vedoucí z minulosti přes současnost do budoucnosti), ale také cyklický (točící se v kruhu). Na základě cyklického času se rok dělí na dny sváteční a všední, školní a pracovní. Svátky jsou spojeny se zvyky a tradicemi. Ať už jde o Vánoce, Velikonoce nebo naše narozeniny, měli bychom je strávit s těmi nejbližšími a hlavně v poklidu. To pochopí Sára s rodinou, když se v jednom jediném dni pokusí vynahradit si všechny sváteční dny, při kterých nebudou následující rok pohromadě.
Mikulášské obdarovávání dětí má dlouhou tradici, jejíž původ vás možná překvapí. Pořad se věnuje i tomu, jak je to s Mikulášem v jiných zemích.
Bohdan Holomíček se seznámil s Olgou a Václavem Havlovými v 70. letech díky tomu, že si Havlovi koupili nedaleko – na Hrádečku – chalupu. Od té doby je oba fotil a stal se jejich blízkým přítelem. S Václavem Havlem byl v kontaktu až do jeho smrti. Nad fotkami vzpomíná nejen na den prezidentské inaugurace v roce 1993, polistopadový vývoj ve společnosti, ale také na různé etapy jejich přátelství i na vzájemný vztah manželů Havlových.
11 402
611
3 370
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.