03:59
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Jaký byl ve svém osobním životě T. G. Masaryk? Uvádí se zde několik zajímavých faktů, například proč ho vyloučili z gymnázia, jak přišel k označení „tatíček“ nebo že velmi miloval koně.
V Rusku má propaganda silnou tradici. Pochází odtud i zřejmě historicky nejslavnější „fake news“, antisemitský pamflet Protokoly sionských mudrců. Informační, resp. hybridní válce se věnují mnohé oficiální dokumenty, např. Gerasimova doktrína z roku 2013. Účinným nástrojem šíření propagandy jsou státem ovládaná média. Zajímavé je z hlediska manipulace veřejného mínění také využívání heroických okamžiků z minulosti pro vykreslování svých vlastních dějin a národní identity. Nástrojem propagandy se tak stává manipulace s historií.
Sára se rozhodla, že uspořádá u nich v obci pro svůj raperský hudební objev zvaný Mrtvý brouk koncert a stane se tak pořadatelkou. Vzala si velké sousto, ale pečlivě se připravuje. Rodina ji v akci podporuje a fandí jí. Jen brácha Vojta jí nevěří, dokonce se se Sárou vsadí. Na zasedání obecního zastupitelstva je pořádání koncertu odsouhlaseno a obec si bere akci na starost. Objevuje se však petice. Kdo tedy sázku vyhraje? Sára nebo Vojta? A kdo je tajemný Mrtvý brouk?
Základní informace o stavebním spoření a co to znamená, když nám stát poskytuje tzv. státní příspěvek. Vysvětlení přímé úměry „čím více si platím/spořím já, tím více mi přispěje stát“. Ukázka popisuje i související spořicí systémy: důchodové spoření, tzv. penzijní připojištění.
Události kolem listopadu 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Významným okamžikem sametové revoluce bylo údajné úmrtí studenta Šmída při policejním zásahu na Národní třídě. Rozšíření této informace působilo jako rozbuška, která spustila revoluční vlnu. Ukázalo se však, že roli mrtvého studenta sehrál agent StB Ludvík Zifčák. Kdo ho úkoloval a do jaké míry bylo vše připraveno, na to stále neexistuje jednotný názor.
Se vznikem první republiky začaly diskuse o tom, kam má směřovat česká architektura. Od snahy přetvořit styl dosavadní až k úplně něčemu novému, inspirovanému novou technickou dobou, s důrazem na funkci, a ne zdobnost. Od rondokubismu k funkcionalismu. Podívejte se některé ikonické stavby té doby.
Ostravsko je v obecném povědomí spojeno především s těžbou uhlí. To má svou bohatou historii, počínaje pověstí o jeho objevení a s tím spojenými počátky hornictví až po moderní využití uhlí a mocný rozvoj navazujícího těžkého průmyslu. Z uhlí je dokonce vyřezána i unikátní pravěká soška nalezená na ostravském vrchu Landek. Do popředí zájmu se dostává v osmnáctém století, kdy Marie Terezie začíná hledat nové energetické zdroje. Uhlí bylo také rozhodující pro rozvoj hutnictví. Významným podnikem v regionu jsou Vítkovické železárny, které v 19. století vybudovali Rothschildové jako součást výrobního komplexu nevídaného rozsahu.
V polovině sedmdesátých letech se zdá, že normalizované Československo „zkrotilo" nezávislou kulturu. Následné počátky undergroundu, punku nejen ukázaly, že subkultura fungovala, ale došlo i k tomu, že se propojila se vznikajícím disentem. Výsledkem bylo prohlášení Charta 77.
Vírská přehrada je největší betonová stavba své doby. Pořad ukazuje, jaké jsou osudy lidí, jejichž rodné domy skončily na dně přehrady.
13 461
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.