06:11
Velikonoce jsou pohyblivý svátek plný symbolů. Stále se během nich dodržují některé zvyky a tradice, k těm nejrozšířenějším patří pomlázka, barvení vajíček a pečení velikonočního pečiva, jako je beránek, mazanec nebo jidáše.
K nejznámějším vánočním tradicím patří zdobení stromku, rozdávání dárků nebo třeba pečení vánočky. V dřívějších dobách však lidé dodržovali mnohem více zvyků a obřadů.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Zvyk pálení čarodějnic, tedy pálení ohňů v předvečer 1. máje, patří k tradicím, které se v masovém měřítku dodržují dodnes. Pořad o tom, jak se tato tradice vyvíjela, co vše lidé čarodějnicím přisuzovali a co na ochranu proti nim podnikali.
Danaj je obřadní tanec, kterým žije několik generací stejnojmenného souboru. Ve své studii z roku 1892 jej popsal už Leoš Janáček jako víření, točivý tanec určité struktury, který se tančil velmi rychle, a zpívalo se při něm. V současné době se tanec zpomalil. Pro členy souboru však danaj neznamená pouze tanec nebo soubor, ale i krok, život, tradici, životní styl či rodinu. Lidový tanec danaj proto přežívá i v digitální době.
Kromě zámku Orlík, rodového sídla Schwarzenbergů, jsou s tímto šlechtickým rodem historicky spojeny i další významné kulturní památky. Pořad se věnuje zámkům Hluboká a Třeboň, hradu Zvíkov, hradu a zámku Český Krumlov, a také Schwarzenberskému plavebnímu kanálu na Šumavě.
Vznik hradu Boskovice je opředen legendou o knížeti a ptáčníkovi. Nový hrad v gotické podobě byl vybudován kolem roku 1400 a v průběhu staletí měnil majitele. Dnes se nad městem tyčí už jen jeho zřícenina, ovšem stále majestátní.
Skupinka nadšenců z Japonska založila soubor Starodávný, který tančí moravské lidové tance. Japonští tanečníci a tanečnice pilně nacvičovali, aby předvedli své umění na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici, kde se jim podařilo naprosto si získat naše publikum. Naše lidová kultura tak překvapivě spojila dvě velmi vzdálené mentality a kultury. Podívejte se, jak se souboru podařilo osvojit si tu naši.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.