03:30
Animovaný zeměpis zemí Evropské unie. Zábavnou formou předkládá fakta a pomáhá tak nejen dětem vytvořit si hrubou představu o tom, jak to v které zemi funguje. Dnes si společně poskládáme obrázek Rakouska.
Seznámení s tropickým deštným lesem na ostrově Borneo. V současné době tropické deštné lesy na Borneu ubývají, jednou z příčin je kácení a vypalování lesa kvůli zemědělské půdě. Nejvážnější hrozbou pro tropické přírodní ekosystémy v této oblasti je pěstování palmy olejné. Z míst, kde jsou plantáže budovány, mizí volně žijící druhy živočichů, včetně orangutanů.
Animovaný zeměpis vám v krátkosti představí Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Je to království, které má skutečnou královnu. Dozvíte se, proč bychom mu neměli říkat Anglie.
V roce 2016 uplynulo sto let od začátku provozu Transsibiřské magistrály. Pořad představuje tuto nejdelší železniční trať světa. Jaké jsou její parametry a historie? Jaká je současná podoba cestování na ní?
Život více než poloviny lidí na světě závisí na rýži. Přes 90 % této plodiny se pěstuje a konzumuje v Asii. Za rýží se vydáme do Vietnamu, Číny, Laosu, Indie a Kambodži. Seznámíme se tu nejen s pěstováním rýže a nejrůznějšími způsoby jejího využití, ale nahlédneme i mnohé významy, které má rýže pro asijskou kulturu.
Pasáž z cestopisného dokumentu představuje hlavní město Mongolska Ulánbátar, stručně zmiňuje historii státu a poukazuje na kontrast moderní doby a tradičního obydlí – jurty.
Na severu Gruzie se nachází tzv. Svanetie, extrémně odlehlá oblast sevřená pětitisícovými vrcholy Velkého Kavkazu. Nejvýše položené osady leží až 2200 m. n. m. Právě nadmořská výška oblasti je hlavním důvodem toho, proč nebyla Svanetie na rozdíl od Gruzie nikdy okupována. Obyvatelé regionu, Svanové, jsou hrdým jihokavkazským národem, který v oblasti žije více než 2000 let.
Reportáž připomíná 40. výročí íránské revoluce (1978 až 1979), jednu z událostí 20. století. Prostřednictvím rozhovoru s židovským uprchlíkem íránského původu přibližuje změny v zemi pod novým režimem islámské republiky, který zdaleka nedopadl jen na židy.
Reportáž ČT ze sibiřského Norilsku, kde v červnu 2020 došlo k úniku ropy. Ekologická katastrofa zasáhla region Krasnojarsky kraj v Rusku.
V roce 1947 schválila OSN rezoluci o rozdělení tzv. britského mandátního území Palestiny na dvě části mezi Palestince a Židy. Zatímco Židé přijali rozhodnutí OSN s nadšením, Palestinci s rozdělením území nesouhlasili. Tím vznikl zásadní spor, který opakovaně přerostl ve válečný konflikt. Ani v roce 2023 nebyl spor o rozdělení Palestiny uspokojivě vyřešen.
Navštívíme oblast Costa Blanca, která je oblíbená hlavně písčitými plážemi. Mezi nejvyhledávanější místa patří Alicante a Benidorm – největší turistické středisko celého Španělska. Mimo pláže je Costa Blanca zajímavá horskými městečky, z nichž některé navštívíme, a také těžbou soli, která se získává odpařováním z mořské vody.
Jak žijí a čím se živí lidé v chudinských čtvrtích Dakaru.
Některým krajům v současné době obyvatelé přibývají, z jiných krajů naopak lidé odcházejí. Jak se česká města a obce mění v souvislosti s migrací? Z rozhovoru se sociologem se dozvíme, co vede lidi nejčastěji k odchodu z míst, kde prožili své dětství a mají zde rodinu a přátele, jaké dopady má odchod obyvatelstva na demografickou strukturu města nebo proč právě ve Středočeském kraji obyvatelstva přibývá a v Ústeckém nebo Moravskoslezském ubývá.
V rozhovoru s demografkou Českého statistického úřadu jsou představeny základní demografické charakteristiky týkající se populace ČR v roce 2020. Vedle vývoje počtu obyvatel se dozvíme základní informace o struktuře obyvatelstva dle pohlaví, věku a demografických rekordech.
10 929
559
3 200
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.