02:24
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Ukázka ze zpravodajské relace obsahuje kromě komentáře také autentické záběry svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Tato akce měla za následek obrovské ztráty na životech. Zároveň ale vedla k tomu, že nebyla realizována invaze amerických vojáků do Japonska. Do týdne od události Japonské císařství kapitulovalo.
Pasáž detailně popisuje způsob spáchání sarajevského atentátu na Františka Ferdinanda d'Este, arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu. Atentát v Sarajevu je považován za jednu z příčin první světové války.
Reportážní příspěvek o 5. výročí tzv. Arabského jara v regionu Blízkého východu, rekapitulace vývoje a dopadů v jednotlivých zemích.
Dokument stručně shrnuje historii a situaci v Afghánistánu a pomocí rozhovorů přináší informace o postavení a roli žen v této asijské zemi.
V reportáži uvidíme práci na projektu Praga-Haiti. Jedním z jeho hlavních cílů je zpřístupnění vodních zdrojů (vrtání studen) a kvalitnější lékařská péče a vzdělání pro místní, extrémně chudé, ale přesto vytrvalé a houževnaté obyvatele. Reportáž je doplněna jak o pohledy českých dobrovolníků na současnou situaci na Haiti, tak o životní příběhy obyvatel Haiti. Také navštívíme místní školu a seznámíme se s dětmi zapojenými do programu adopce na dálku a jejich sny a přáními. Co je největším problémem místních?
V největším městě Kazaschtánu Almaty se v lednu 2022 odehrávaly velké protesty kvůli náhlému zdražení zkapalněného ropného plynu. Prezident vyhlásil výjimečný stav. Proti nepokojům razantně zakročily státy z Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti a do Kazachstánu vyslaly tisíce vojáků. Desítky demonstrantů zemřely a dva tisíce byly zatčeny.
Na jednu stranu region s překrásnou krajinou, na druhou stranu oblast, kde zahynuly stovky lidí během války o Náhorní Karabach. Najdeme zde i trosky města Agdam, které dostalo název „Nová Hirošima“.
Na západě Číny daleko od velkých měst se rozkládá provincie Sin-ťiang, v níž žije 12 milionů Ujgurů. Komunistický režim toto muslimské etnikum krutě utlačuje pod ideologistickou zástěrkou převýchovy. V exkluzivním rozhovoru s čelní představitelkou ujgurského exilu se dozvíme o metodách čínského útlaku, pracovních táborech, do nichž jsou mnozí Ujgurové zavíráni, šikaně a dalších příkladech porušování lidských práv v provincii. Proč svět ignoruje jejich diskriminaci? Podívejte na rozhovor Jakuba Železného.
Reportáž o projektu k záchraně Mrtvého moře pomocí přečerpávání vody z Rudého moře. Přibližuje také důsledky vysychání jezera pro život v oblasti.
Alorské souostroví je politicky součástí Indonésie a nachází se ve východní částí Malých Sund. Díky své odlehlosti zůstává souostroví mimo zájem turistů, což se silně odráží v životě místního domorodého obyvatelstva.
Vyvolený národ pod vedením Mojžíše putoval 40 let po poušti. Na hoře Sinaj bylo Mojžíšovi vyjeveno desatero přikázání. Z hory Nebo mohl pohledět na zaslíbenou zemi. V Jeruzalémě byl pak vystavěn chrám, po jehož zničení zbyla jen zeď. Zeď nářků je jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst Židů. Mezi další patří například hroby židovských velikánů. V Izraeli lze najít také křesťanská poutní místa. Hlavním cílem křesťanských poutníků je bazilika Svatého hrobu v Jeruzalémě. Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazuje, jak nás přesahují.
Nová éra na evropském kontinentě respektive v celém světě začala. Krásný čas plný euforie a nových nadějí se však pomalu začíná propadat do skepse z nenaplněných ideálů. Anarchismus a zástupy nezaměstnaných se pomalu začínají vymykat kontrole.
Pro miliony lidí znamená 11. listopad 1918 nový začátek. Mír změnil Evropu v laboratoř, kde se objevují nové myšlenky, naděje a společenské projekty. Tady vzniká živá, protichůdná a vzrušující epocha, geneze světa, ve kterém dnes žijeme.
Sovětský kosmonaut Jurij Gagarin se zapsal do dějin jako první člověk ve vesmíru. Okamžitě po přistání se stal populární osobností – jaký však byl jeho osud a jak se vyrovnal s rolí „maskota“ Sovětského svazu? Záhada jeho úmrtí při cvičném letu se objasnila až před několika lety, kdy byly konečně odtajněny archivní materiály.
Pro většinu světa zůstane americký prezident Ronald Reagan tím politikem, který porazil Sovětský svaz. Přestože v domácí politice nebyl Reagan nijak zvlášť úspěšný, vítězství ve studené válce mu přineslo velké uznání. Pád komunismu v Evropě však nebyl výhradně jen Reaganovou zásluhou, ale podílela se na něm celá řada dalších faktorů.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.