03:05
Velikonoce jsou pohyblivý svátek plný symbolů. Stále se během nich dodržují některé zvyky a tradice, k těm nejrozšířenějším patří pomlázka, barvení vajíček a pečení velikonočního pečiva, jako je beránek, mazanec nebo jidáše.
K nejznámějším vánočním tradicím patří zdobení stromku, rozdávání dárků nebo třeba pečení vánočky. V dřívějších dobách však lidé dodržovali mnohem více zvyků a obřadů.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Pod vinobraním si dnes spíše než sběr vína představíme slavnosti. Tato původně venkovská tradice se přenesla i do měst a jejím symbolem se stal burčák. Pořad připomíná původní účel vinobraní.
Kromě tradic zděděných po předcích vznikají i tradice nové. Jednou z novodobých tradic jsou soutěže v kosení trávy a na jeden takový závod nás pasáž zavede.
Umělec, dokumentarista a koordinátor iniciativy HateFree Culture Lukáš Houdek se ve svých projektech zabývá problémy menšin a tématy, jako je násilí, nenávist, identita a bezpráví ve společnosti. V jednom ze svých projektů poukazuje na problematiku Romů, které na svých fotografiích oblékl do krojů z míst, odkud pocházejí. Narazil přitom na předsudky a stereotypy.
Odcházení je název známé fotografie Karla Cudlína, která zachycuje jeden ze zlomových okamžiků novodobých českých dějin. Je na ní Václav Havel, jak kráčí po nádvoří Pražského hradu podél řady vojáků. Byl to poslední den jeho prezidentského úřadu, poznamenaný nostalgií i smutkem. Fotka tuto atmosféru věrně vykresluje. Navíc díky sněhu, který zrovna začal padat, se na zemi objevily stopy coby symbol odcházejícího prezidenta.
V roce 1763 koupil panství v Rájci nad Svitavou starohrabě Antonín Karel ze Salm-Reifferscheidtu. Nechal si zde postavit zámek v rokokovém klasicismu. Ten od té doby patřil Salmům až do roku 1945, kdy byl Benešovými dekrety zkonfiskován včetně okolního panství. Rodině byla doposud vrácena jen malá část hektarů, soudní spor trvá již několik let a ještě nebyl ukončen.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.