00:54
Kdy a jak došlo k velkému třesku, vzniku vesmíru a naší Sluneční soustavy? Je možné, že žijeme v černé díře a proč říkáme černá díra, když se ve skutečnosti jedná o těleso?
Kdy se na polárním kruhu objevuje polární záře? Uvidíte ji pouze za specifických podmínek v zimních obdobích a za jasných nocí. Vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země vtáhne tyto částice do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu, a při tom se uvolňuje energie ve formě světla.
Jak vznikl náš Měsíc a jak je možné, že zůstává na své oběžné dráze a nespadne na Zem? Podívejte na vysvětlení vzniku Měsíce, popis jeho základních fyzikálních vlastností a sil, které na něj působí. Jak Měsíc ovlivňuje život na Zemi? Co by se stalo, kdyby zmizel?
Před 13,8 miliardy let došlo k velkému třesku. Video ukáže, co je to prvotní polévka a z jakého materiálu vznikly planety a hvězdy. Dozvíte se také, jaké nové atomy vytvořily termonukleární reakce v nitru hvězd.
Na jakých faktorech závisí gravitační síla? Zajímavé je, kolik by vážil člověk na různých vesmírných tělesech, která jsou buď těžší, nebo lehčí než naše planeta Země. Gravitační síla totiž závisí na hmotnosti těles, kterých se týká? Jak to vypadá v praxi?
Příliv a odliv jsou nejzajímavější a současně nejsilnější projevy gravitační síly Měsíce i Slunce na planetě Zemi. Lidé si jich všímali již ve starověku. Jak přesně fungují a jak často se střídají?
Astronomové pozorující oblohu na Evropské jižní observatoři v Chile během noci shromáždí na 125 gigabytů dat. Posílání tohoto obrovského objemu dat je velký technický problém. Vzhledem k omezené šířce mikrovlnného pásma ve spojení mezi Paranalem a páteřní internetovou datovou sítí nebylo vždy možné dodat pozorování do ústředí v německém Garchingu přímo. Chilské město Antofagasta a dvě observatoře – Paranal a Amazones – jsou už nyní spojeny sto kilometrů dlouhým datovým kabelem, který umožňuje rychlý a pružný přenos.
Běžné astronomické teleskopy obvykle zkoumají oblohu pomocí viditelného světla, infračerveného záření nebo rentgenových paprsků. Konsorcium evropských a afrických vědců nyní postavilo v Namibii teleskop, který detekuje světlo vysokoenergetického gama záření. Jedním z výsledků jeho pozorování je zjištění, že rázová vlna vzniklá po výbuchu supernovy se chová jako kosmický urychlovač částic. Projekt HESS (High Energy Stereoscopic System) také kromě odhalení původu kosmického záření gama pomohl poodkrýt tajemství temné hmoty a energie.
Jak vzniká hvězda, jak se vyvíjí a mění? Víte, že pohled na hvězdnou oblohu je vždy pohledem do minulosti? Jak je to možné? Zajímá vás, co je to termojaderná neboli termonukleární reakce? Zjednodušeně řečeno jde o důvod, proč hvězdy září. Marek má celou řadu zvídavých otázek, které si postupně zodpovíme.
Před 13,8 miliardami let by se celý vesmír, všechen prostor i čas vešel na špičku jehly. Pak ale přišel velký třesk, během kterého vznikl vesmír tak, jak ho známe dnes.
Hmotnost je jednou ze základních vlastností hmoty. Oproti tomu tíha je síla, kterou těleso v gravitačním poli působí na podložku či závěs. A co je vlastně beztížný stav? Beztížný stav může nastat i ve velmi silném gravitačním poli. Nejznámějším případem beztížného stavu je pobyt kosmonautů ve vesmírné lodi na oběžné dráze okolo Země. Také při skákání na trampolíně se gymnastka kromě okamžiku dopadu a odrazu nachází v beztížném stavu. Díky působení tíhy můžeme zjišťovat hmotnost těles. A ukazovala by váha na Zemi stejně jako na Měsíci?
Jak může dopadnout tak ztřeštěný nápad, jako je pokus zvážit celou naši planetu? V dnešním experimentu to s námi vyzkoušíte. Stačí nám jen kilogramové závaží a siloměr. A pak samozřejmě Newtonův gravitační zákon. Jenže skvělému Newtonovi v rovnici zůstala jedna neznámá, gravitační konstanta. S Michaelem, fyzikem dr. Drozdem a lordem Cavendishem překonáme i tento nedostatek a uvidíte, jak snadno Zemi zvážíme.
Který lidský smysl vnímáme stejně na zemi jako ve stavu beztíže? Zrak se ve stavu beztíže rozostří. Při dlouhodobém pobytu ve stavu beztíže mohou nastat sluchové halucinace. Jediný smysl, který je stejný na zemi i ve stavu beztíže, je hmat. Jak vypadá stav beztíže, nám v pořadu Tajemství těla ukáží herci Petr Vacek a Martin Dejdar.
11 731
629
3 574
1 051
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.