01:15
Kdy a jak došlo k velkému třesku, vzniku vesmíru a naší Sluneční soustavy? Je možné, že žijeme v černé díře a proč říkáme černá díra, když se ve skutečnosti jedná o těleso?
Kdy se na polárním kruhu objevuje polární záře? Uvidíte ji pouze za specifických podmínek v zimních obdobích a za jasných nocí. Vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země vtáhne tyto částice do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu, a při tom se uvolňuje energie ve formě světla.
Jak vznikl náš Měsíc a jak je možné, že zůstává na své oběžné dráze a nespadne na Zem? Podívejte na vysvětlení vzniku Měsíce, popis jeho základních fyzikálních vlastností a sil, které na něj působí. Jak Měsíc ovlivňuje život na Zemi? Co by se stalo, kdyby zmizel?
Před 13,8 miliardy let došlo k velkému třesku. Video ukáže, co je to prvotní polévka a z jakého materiálu vznikly planety a hvězdy. Dozvíte se také, jaké nové atomy vytvořily termonukleární reakce v nitru hvězd.
Luboš Brát z Pece pod Sněžkou se věnuje pozorování proměnných hvězd, k nimž patří novy a supernovy. Popsal jich ve svých pozorováních na observatoři v Peci pod Sněžkou téměř čtyřicet. Navštívíme ho tam a povíme si o jeho prvním objevu proměnné hvězdy, co to proměnné hvězdy vlastně jsou a jak se hledají.
Sluneční oddělení Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově se zabývá sluncem a jevy spojenými se sluncem. Jakým způsobem a proč se pozoruje Slunce? Dokážeme spočítat, kdy Slunce vyhasne?
Popis magnetického pole Saturnu a procesů, které v něm probíhají. Ukázka některých zajímavých projevů magnetického pole, například polární záře.
Kdyby měl vesmír jen trošičku jiné vlastnosti, nevznikl by život a nebyli bychom tady ani my – inteligentní pozorovatelé, praví antropický princip. Z teorie kvantové gravitace plyne, že by nemusel existovat jeden jediný vesmír – ten náš, universum, ale nepředstavitelně velké množství vesmírů popsané číslem, které by mělo za jedničkou plných 500 nul. To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.