01:15
Kdy a jak došlo k velkému třesku, vzniku vesmíru a naší Sluneční soustavy? Je možné, že žijeme v černé díře a proč říkáme černá díra, když se ve skutečnosti jedná o těleso?
Kdy se na polárním kruhu objevuje polární záře? Uvidíte ji pouze za specifických podmínek v zimních obdobích a za jasných nocí. Vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země vtáhne tyto částice do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu, a při tom se uvolňuje energie ve formě světla.
Jak vznikl náš Měsíc a jak je možné, že zůstává na své oběžné dráze a nespadne na Zem? Podívejte na vysvětlení vzniku Měsíce, popis jeho základních fyzikálních vlastností a sil, které na něj působí. Jak Měsíc ovlivňuje život na Zemi? Co by se stalo, kdyby zmizel?
Před 13,8 miliardy let došlo k velkému třesku. Video ukáže, co je to prvotní polévka a z jakého materiálu vznikly planety a hvězdy. Dozvíte se také, jaké nové atomy vytvořily termonukleární reakce v nitru hvězd.
Video se zabývá zatměním Měsíce, kdy a jak často tento astronomický jev nastane a jak to celé funguje. Součástí je také popis měsíčních fází.
Současná technika umožňuje vidět do hluboké minulosti vesmíru. Změnil se nějak pohled vědců na vznik hvězd nebo galaxií? Kde se vzaly první hvězdy? Jak je možné, že se z ničeho zrodí nic? Pojďme se podívat na odpovědi, které jsme dosud byli schopni odhalit.
Před 13,8 miliardami let by se celý vesmír, všechen prostor i čas vešel na špičku jehly. Pak ale přišel velký třesk, během kterého vznikl vesmír tak, jak ho známe dnes.
V roce 2011 byla uskutečněna poslední mise raketoplánu Atlantis. Éra raketoplánů tak po třiceti letech skončila. Podívejte se na reportáž z poslední mise tohoto raketoplánu. Jak takový let probíhá? Jaké jsou největší výzvy takové mise, na jakých úkolech raketoplány pracovaly a nakolik peněz nakonec USA vyšly?
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.