01:15
Kdy a jak došlo k velkému třesku, vzniku vesmíru a naší Sluneční soustavy? Je možné, že žijeme v černé díře a proč říkáme černá díra, když se ve skutečnosti jedná o těleso?
Kdy se na polárním kruhu objevuje polární záře? Uvidíte ji pouze za specifických podmínek v zimních obdobích a za jasných nocí. Vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země vtáhne tyto částice do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu, a při tom se uvolňuje energie ve formě světla.
Jak vznikl náš Měsíc a jak je možné, že zůstává na své oběžné dráze a nespadne na Zem? Podívejte na vysvětlení vzniku Měsíce, popis jeho základních fyzikálních vlastností a sil, které na něj působí. Jak Měsíc ovlivňuje život na Zemi? Co by se stalo, kdyby zmizel?
Před 13,8 miliardy let došlo k velkému třesku. Video ukáže, co je to prvotní polévka a z jakého materiálu vznikly planety a hvězdy. Dozvíte se také, jaké nové atomy vytvořily termonukleární reakce v nitru hvězd.
Jsme v celém ohromném vesmíru sami? Nebo tam někde jsou jiné inteligentní bytosti? Jak je najít? Tentokrát se staneme účastníky obrovského mezinárodního pátrání po mimozemšťanech. Seznámíme vás s projektem SETI, jehož podstatou je analýza signálů z vesmíru, které neustále zachycuje obří radioteleskop Arecibo.
Proběhla první plnohodnotná mise vesmírného plavidla, které patří soukromé společnosti. Čtyři astronauty vynesla do vesmíru raketa Falkon 9 a na ISS pak dovezla loď Crew Dragon. Přišla tak nová éra kosmonautiky. Se zajímavou misí a možností komerčních letů do vesmíru nás seznámí v pořadu Věda 24 Daniel Stach.
Meteor je kámen, který vletí do atmosféry Země. Tam se rozžhaví a shoří. Jaký je rozdíl mezi meteorem a meteoritem? Jak se vlastně odborně říká padající hvězdě?
Evropští vědci se zaměřili na výzkum oblačnosti, její vývoj totiž dopadá i na změny klimatu. Jediným nástrojem meteorologů pro poznání budoucnosti jsou nejrůznější klimatické modely. Ty však dávají odlišné odpovědi. A tyto rozdíly vznikají právě díky neznalosti výškového rozložení oblačnosti. Vědci nyní používají údaje z nových satelitů, díky nimž se klimatické modely značně zpřesňují.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.