10:46
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Pořad se věnuje historii a současnosti reklamy – její počátky sahají až do starověkého Egypta, kdy se týkala otroctví. Vysvětluje, jak dnes vzniká televizní reklama a reklama na internetu.
Bezpečnostní analytik a diplomat otevírají otázky aktuálního směřování politické propagandy na poli Evropské unie. Co je dle nich klíčové pro Českou republiku, naše občany, ale i Evropu jako celek? Zmíněn bude i rozdíl mezi propagandou a dezinformacemi a význam Evropské unie pro bezpečnost celého společenství.
Josef Dvořák vzpomíná na okouzlení televizním přístrojem, které zažil jako malý kluk. Televizi si zamiloval a má ji rád dodnes. Co dělal, když se tehdy místo programu objevilo nekonečné nazelenalé zrnění?
Sára a Vojta vám ujasní, co je reklama, jaké jsou její formy a jak vypadat ze zákona ani nemůže. Sourozenci se pak vrhají do vlastní reklamní tvorby – propagace Bivojových masérských služeb. Rozum do hrsti a nezapomenout, že reklama je jen nástroj, který může propagovat férově i klamavě, přínosné produkty i úplné hlouposti.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Svoboda přinesla změny i v oblasti médií. Sdělovací prostředky, které dříve podléhaly státní kontrole, se vypracovaly do podoby běžné v ostatních demokratických zemích. Kromě toho se ale objevil nový, celosvětový fenomén: sociální sítě. Původní bohulibý záměr se však stále více zneužívá k manipulaci. Chyba ale není v samotných sítích, ty jsou jen nástrojem.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Děti z „brněnského Bronxu“ do společné třídy před deseti lety nesvedla jen náhoda. Rodiče jiných dětí totiž nechtěli společnou třídu s Romy. Projekt umožňuje unikátní pohled na životy dětí v průběhu posledních deseti let. Všichni stojí na prahu dospělosti a jejich budoucnost je otevřená. Jak se jim daří, jaké jsou jejich možnosti a jak se svým potenciálem naloží? A co Ptáčata přinesla svým pedagogům?
Sexuální orientace určuje, kdo nás přitahuje. Nepleťme si ji však s genderovou identitou. Ta určuje, kým se cítíme být. Existují různé škatulky, ale každý člověk je unikát. Jaké zkušenosti se sexuální orientací mají zástupci queer komunity Ivo, Anežka a Teo?
Zhlédněte desetiletý časosběrný projekt Ptáčata o třídě dětí z okraje společnosti. Sledujeme desetiletý vývoj Janka, který byl už od malička považován za mimořádně nadaného sportovce. Jak se Janek popral s dospíváním a jak se mu dařilo ve sportu i v osobním životě dál?
Bude muset táta narukovat? Co dělat v případě výbuchu? Co když se ozvou sirény, když budu sám? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří odborná garantka Leona Jochmanová.
Československá televize byla nástrojem KSČ s přímým vlivem na občany. Pracovali tedy v Československé televizi pouze komunisté? Byli všichni tvůrci pořadů příznivci režimu? Jak se v průběhu let měnila angažovanost zaměstnanců Československé televize?
Jak zaznamenaly kamery dovolenou prezidenta Beneše v Topolčiankách? Podívejte se na archivní záběry z roku 1946.
Náš první československý prezident T. G. Masaryk byl v úřadu od 14. 11. 1918 do 14. 12. 1935. Naposledy byl zvolen 24. 5. 1934. Po jeho abdikaci byl poprvé zvolen prezidentem E. Beneš. Ukázka obsahuje dobové záběry.
Pasáž ukazuje, jakým historickým vývojem prošly časopisy a pro jaké cílové skupiny se vydávají. Ptá se, jestli obstojí v současné době v porovnání s internetem a digitálními médii.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.