01:41
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Kdo patří mezi tzv. elitu? Podle autorů ti, co ve společnosti zaujímají vedoucí nebo významnou úlohu, a to díky svým individuálním vlastnostem a společenskému postavení.
Vodní elektrárna je jednou z ekologických variant výroby elektřiny. Vodní elektrárna využívá spád vody a při výrobě elektřiny nevznikají žádné škodliviny, je to čistá energie. V České republice máme devět velkých elektráren a přes patnáct set malých vodních elektráren. Jak přesně vodní elektrárny fungují a kolik procent světové výroby elektřiny pokryjí? To se dozvíte v tomto díle Wifiny.
Obyvatelé městečka v Indonésii se naučili zpracovávat hnijící odpadky z nedaleké skládky. Vyrábějí z nich zemní plyn, který mohou využívat k vaření. Na to, jak takový proces funguje, se podívejte ve videu.
Tématem pasáže je image. Jde o odborný termín, který se užívá pro pojmenování celkového dojmu z člověka, značky nebo výrobku na veřejnosti.
Malé děti ironii nechápou. V pořadu Slovíčka si na několika příkladech vysvětlíme, co ironie znamená. Dozvíte se, že velmi záleží na tom, jaký tón a způsob řeči zvolíme. Myslíme to, co říkáme, vážně, anebo říkáme něco, co ve skutečnosti myslíme úplně naopak?
Politické procesy, typické pro komunistický režim, probíhaly už před únorem 1948 a pokračovaly v určité podobě až do pádu komunismu. Nejznámější jsou ale procesy z 50. let, které byly často zinscenované, vyznačovaly se neúměrně přísnými tresty a často i popravami. Jejich účelem bylo zastrašení společnosti a likvidace politických konkurentů či tzv. nepřátel lidu. Totalitní režim se o procesy přímo opíral. Vzorem v této činnosti byl režimu Sovětský svaz, kde Stalin během 30. let prováděl masové politické čistky. Politické represe však probíhaly i na regionální úrovni a tresty bývaly někdy udělovány i bez soudů.
Tvorba filmových plakátů je fascinující proces, který spojuje umění a design. Plakát musí nejen zaujmout, ale také vystihnout podstatu filmu a přitáhnout diváky. Jak vypadala tvorba filmových plakátů na počátku jejich historie? A proč byste si měli zapamatovat jméno Zdeněk Ziegler?
Karolina Wratislavová z Mitrovic – komtesa, která žije s rodinou na zámku v Dírné. Ale ne vždy tomu tak bylo. Její vzpomínky na období totality rozhodně radostné nejsou: vyhnání z domu, těžká dělnická práce a odepření vzdělání. Přesto měla díky milujícím rodičům hezké dětství a ve stáří jim ráda jejich lásku a péči oplatila.
Zapojení propuštěných vězňů zpět do společnosti je obtížné. Mnozí se na ně dívají skrz prsty: Často mají dluhy a zaměstnavatelé obvykle vyžadují čistý záznam v rejstříku trestů. I proto se jich zpět do vězení vrací až sedmdesát procent, mnohdy opakovaně. Problém je z určité části i systémový, protože záchranná sociální síť příliš efektivně nefunguje, a velký díl práce tak leží na neziskových organizacích, které de facto suplují roli státu. Nejdůležitější však je, aby změnu života chtěli sami bývalí vězni.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.