Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Zhlédněte ukázku výroby železa ve vysoké peci v Třineckých železárnách, kde se železo vyrábí už od poloviny 19. století. Hlavními surovinami k výrobě surového železa jsou železná ruda a koks z černého uhlí, které se tu těží. Proces výroby železa ve vysoké peci je z velké části řízený počítačem a trvá přibližně osm hodin.
Skutečnost, že jaderná elektrárna Barsebäck stojí na hranici dvou států – Dánska a Švédska –, vzbudila podobnou pozornost, jako svého času česká jaderná elektrárna Temelín u Rakušanů. Pasáž přináší pohled na situaci.
Hlavní město Řecka má velmi dlouhou a bohatou historii. Jednou z nejznámějších starověkých památek světa je athénská Akropole, návrší s řadou antických staveb, které byly centrem tehdejšího Řecka. Athény jsou však živým městem, kde vedle starověkých děl můžeme obdivovat i současné moderní umění, včetně toho pouličního.
Evropské země očima dětí. Máme pro vás malý kvíz. Co jsou mýty a jaká je realita v zemi zvané Nizozemí. Myslíte, že v Nizozemsku všichni nosí dřeváky? A co větrné mlýny a tulipány, jak jsou spojeny s touto zemí? Jak je možné, že je velká část země níž než hladina moře? Proč se Nizozemsko nejmenuje Holandsko?
Na Mallorce byla podél severozápadního pobřeží vystavěna dálnice MA-10 pro snadnější přístup na turisticky atraktivní místa v horském terénu. Dozvíme se o výstavbě této dopravní cesty a také si prohlédneme lokality, které dálnice spojuje, například vesnici Deia, klášter Lluc, hotel Formentor nebo vyhlídku Mirador de Mal Pas.
Přestože Lichtenštejnské knížectví zaujímá rozlohu jen asi jedné třetiny území Prahy, patří mezi nejbohatší země světa. Formálním vládcem je kníže Hans Adam II., pravomoci ale předal synovi Aloisovi. Vzhledem k původu a zodpovědnosti spojené s vládnutím je pochopitelné, že jejich výchova, vzdělání, ale i postavení například mezi spolužáky byly poněkud odlišné.
Kopřivnická firma Tatra vyrobila již v roce 1897 první automobil v českých zemích známý jako Präsident. Na osobní vozy se specializovala i nadále, zejména v meziválečném období. Po druhé světové válce se však postupně přeorientovala na výrobu těžkých nákladních aut známých jako „tatrovky“. Tatra Kopřivnice vyvinula celou řadu velmi úspěšných modelů a i v dnešní době patří tzv. tatrovky ke světové špičce.
Seznámení s tropickým deštným lesem na ostrově Borneo. V současné době tropické deštné lesy na Borneu ubývají, jednou z příčin je kácení a vypalování lesa kvůli zemědělské půdě. Nejvážnější hrozbou pro tropické přírodní ekosystémy v této oblasti je pěstování palmy olejné. Z míst, kde jsou plantáže budovány, mizí volně žijící druhy živočichů, včetně orangutanů.
Uprostřed Otrokovic na Zlínsku byl kdysi přístav pro velké nákladní lodě. I když to zní jako fikce, na sklonku 30. let minulého století to byla realita. Pozůstatky kanálu jsou v Otrokovicích, dnes už na souši, stále vidět.
V jaderné elektrárně Temelín pracuje na různých pozicích asi 1100 lidí. Někteří z nich nás seznámí s náplní své práce, přísnými bezpečnostními opatřeními a spolu s nimi se podíváme do útrob samotné elektrárny.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.