02:40
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Pokračování příběhu bezdomovkyně a alkoholičky Míši. Míša se musela přestěhovat do nového azylového bydlení, kde jí chybí podpora komunity. Jak se žije v azylovém domě? A jaké plány má Míša do budoucna?
Pokračování příběhu syrské uprchlické rodiny. Azylant Bahjat Sido s rodinou má už české doklady a získal sociální bydlení v Praze. Všichni mu pomáhají. Má to však háček, on se rozhodl jinak.
Rodina je skupina lidí, kteří si jsou nejbližší. Vzájemně si pomáhají, pečují o sebe, mají se rádi a jsou si navzájem oporou. Každá širší i užší rodina má své zvyklosti a návyky a nejinak je tomu u Sáry doma. Věděli jste, že mají v příbuzenstvu pratetu, která je princezna? A co vy, znáte kořeny své rodiny?
V 18. a 19. století bylo ovdovění a osiření ve venkovské společnosti poměrně časté. Ne vždy bylo pro čerstvé vdovy nejlepším řešením co nejrychleji se znova provdat, záleželo na různých okolnostech. Situace dětí je do značné míry určena tím, jestli jejich nevlastním rodičem byl otčím, nebo macecha. V této souvislosti se podíváme na tzv. Popelčin komplex, o němž hovoří evoluční psychologové.
Tanec může vypadat všelijak, my se však soustředíme na tanec společenský. Ať už jde o základní taneční kurzy, nebo nejrůznější plesy, vždy je nutné vědět, jak se správně obléknout, jak vyzvat partnerku k tanci nebo jak při tanci konverzovat. Ostatně ples bývá vrcholnou událostí společenské sezony, a nemilosrdně proto prověří, jak ovládáme pravidla etikety.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Společně sledujeme desetiletý vývoj hezoučké dívenky Jany, adoptované v pěti letech romskou rodinou. Kvůli své nezkrotné povaze a potížím se soustředěním si však často těžko hledala cestu ke svým spolužákům. Velmi blízko měla jen k sestřenici Alence. Jak zvládne Janička období dospívání, změnu třídního učitele a přechod na střední školu? Dokáže se přiblížit své biologické rodině?
Záleží na velikosti penisu? Nebo jeho tvaru? Okolo penisu koluje spousta polopravd a mýtů, které je třeba uvést na pravou míru. Získejte odpovědi na nejčastější otázky o penisech a o tom, co umí.
Otec Aleše Lederera patřil k osobám, které komunistický režim pronásledoval. Mimo jiné i za podpis Charty 77. U jeho syna, který byl v té době už dospělý, bychom proto možná očekávali podobné názory a činy. Aleš Lederer však Chartu nepodepsal a vysvětluje proč. Svou roli hrál samozřejmě strach, touha po životě a vytouženém studiu, ale důležitý je i argument osobní svobody. Pokud něco nechci udělat, mám mít právo i na takové rozhodnutí, ať už se ostatním jeví jakkoliv.
Kroměřížská psychiatrická léčebna jako socialistická škola sexu. Nejde o vtip, ale o výzkum a trénink sexu podpořený ministerstvem zdravotnictví. Sexuální terapie pro páry a odhalení typických sexuálních poruch v manželství, i o tom je další díl dokumentárního seriálu o sexualitě v Československu.
Fyzická aktivita je pro naši duševní a emoční pohodu důležitá. Ke sportu emoce zkrátka patří. Jak ale může sportovci pomoci sportovní psycholog? A může sport pomáhat obyčejnému smrtelníkovi – nesportovci? Pomáhá sport také léčit psychiatrické onemocnění? A může být sport chápán jako prostředek ovlivnění negativních sociálních jevů, například agrese, násilí nebo dopingu? Pořadem provází Cyril Höschl.
I když se to na první pohled nemusí zdát, fenomén individuality člověka úzce souvisí s faktem, že Česko je velmocí v počtu zahradních bazénů. Jak se skrze konzumní chování snažíme ukázat svou originální identitu? A co to pro nás jakožto společnost ve výsledku znamená?
Poutní cesty neznamenají jen fyzický výkon a poznávání světa i lidí. Pro většinu poutníků znamená cesta zároveň duchovní hledání a poznávání sebe sama. Petr začal nejčastějším poutním cílem, kterým je Santiago de Compostela. Pak pokračoval přes Řím až do Jeruzaléma a nakonec skončil u velkolepého projektu: cesty kolem světa. Tu ze zdravotních důvodů nedokončil, ale místo toho začal organizovat poutní cesty pro ostatní. Cest je totiž mnoho a každá z nich je svým vlastním cílem.
Sára zažila malý šok, když šla ze školy. Starší pán se před ní svalil na chodník a ona nevěděla, jak mu pomoci. Správně tedy zavolala alespoň rychlou záchrannou službu 155. Jenže doma pak způsobila krvácení z nosu svému bratrovi Vojtovi a nepřímo i omdlení jejich mámy. Proto se je nakonec táta rozhodne zasvětit do problematiky první pomoci a zorganizuje pro ně domácí kurz.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.