02:40
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Pokračování příběhu bezdomovkyně a alkoholičky Míši. Míša se musela přestěhovat do nového azylového bydlení, kde jí chybí podpora komunity. Jak se žije v azylovém domě? A jaké plány má Míša do budoucna?
Nosí staromódní oblečení bez knoflíků, odmítají moderní technologie. Ženy mají vlasy ukryté pod čepcem, muži dlouhý plnovous. Řeč je o konzervativních křesťanech, kterým se říká amišové. Amišové jsou následovníci švýcarského kazatele Jakoba Ammanna, s jejichž uzavřenými komunitami se setkáme v USA (hlavně v Pensylvánii, Ohiu a Indianě) a v Kanadě. Přestože se Spojené státy na první pohled jeví jako náboženský monolit a většina obyvatel jsou křesťané, při pohledu blízka zjistíme, že situace zdaleka není tak jednoduchá.
Skoro dvouletá Vendulka, jejíž maminka Renata je ve výkonu trestu, se dostala do péče pěstounky Jiřiny na přechodnou dobu, tedy na jeden rok. Žijí spolu v malém bytě v klidné části města. Vendulka je chytrá, učenlivá a svou pěstounku, která jí věnuje spoustu pozornosti, oslovuje „babi“. Společně se vydávají na návštěvu do vězení za Vendulčinou maminkou. Co bude s Vendulkou dál? Bude muset do ústavního zařízení, nebo se pro ni najde nová adoptivní či pěstounská rodina?
Kdo to jsou trampové a co všechno zahrnuje svět trampingu? Ukázka přibližuje jejich zvyklosti, zásady a jejich kulturu.
Skautské hnutí má v Česku letitou tradici, byť byla na určitou dobu přerušena komunistickým režimem. Dnes opět fungují skautské družiny po celé republice a základní myšlenky se nezměnily: Především jde o to, předat dětem určité morální hodnoty a vychovat z nich čestné lidi se vztahem k přírodě a ke společnosti, kteří budou pomáhat ostatním. Nahlédneme do jednoho skautského tábora a jeho účastníci nám prozradí, co je ke skautingu táhne, co na něm oceňují i jaké problémy v rámci fungování hnutí řeší.
Je vaše úzkost normální, anebo už je to nemoc? Úzkost je prastarý ochranný mechanismus, ale může se také projevovat jako nepříjemný emoční stav, jehož příčiny a podněty nejsou zprvu zřetelné. Mnohdy přeroste do rozměrů, kdy už je potřebná návštěva psychiatra. Pokud vás tyto problémy netrápí osobně, možná vás zaujmou výpovědi pacientů procházejících terapií. Právě úzkost jim totiž dosud znemožňovala normálně žít. Pořadem provází a mechanismus úzkosti přiblíží psychiatr Cyril Höschl.
Jak se žije muži, který se cítí být ženou? Transsexualita patří mezi medicínsky charakterizované diagnózy, které však nelze nijak měřit nebo zjistit jinak než vlastním uvědoměním samotného jedince. Přijetí této skutečnosti musí přijít jednak z jeho strany, jednak z okolí. Za posledních několik desítek let se náhled na transsexualitu dost proměnil. Ať už ve společnosti, nebo z hlediska vědeckých zkoumání.
Emoce hrají významnou roli v průběhu celého lidského života. Je například prokázáno, že vývoj dítěte včetně prenatálního období je silně ovlivněn emocemi matky. Zlomovým okamžikem v lidském životě zase bývá vážné onemocnění. Jeho zvládání je obtížné pro všechny zúčastněné a nenahraditelné je tu pozitivní myšlení. Nejtěžším oborem je z hlediska emocí dětská onkologie, přesto právě dětští pacienti jsou na rozdíl od dospělých v mnoha aspektech specifičtí. A emoce souvisejí i s tématem seniorů, konkrétně se stařeckou demencí a diskriminací z důvodu věku. Pořadem provází současný ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl.
Pedagogičtí pracovníci se shodují na tom, že inkluze a integrace je dobrá věc. Do komunity přináší každé z dětí něco ze sebe a rozvíjí tu pak svůj osobní potenciál. Bohužel také ale zmiňují problém nepřipravenosti na integraci, nedostatečnou podporu pedagogů, nedostatek speciálních pedagogů, logopedů, výchovných poradců a zejména mluví o špatné koordinaci a spolupráci asistentů s pedagogy.
Co vede dnešní Němce k tomu, aby se rozhodli žít a pracovat v České republice? A jak se jim u nás vede? Dokument nám představuje tři pozoruhodné příběhy osobností, které u nás našly nový domov. Překladatel Joachim Bruss, režisér Thomas Zielinski a Monika Beuerle, která je ředitelkou Německé školy v Praze, ti všichni byli německými občany. V současné době ale spokojeně žijí a pracují u nás. Na co si však nemohou zvyknout, co jim u nás chybí?
Kdo z vás by se nebál a připevnil by si na nohy původní dřevěná prkna, na kterých první čeští lyžaři sjížděli svahy před více než sto lety? Lyže se původně používaly v zasněženém terénu jako prostředek k dopravě. Postupem času se z běhu na lyžích stala skvělá pomůcka pro využití volného času. Tradice běžeckého lyžování se u nás rychle vyvíjela jako samostatná disciplína a sport spojený nejenom s turistikou, životním stylem ale i se závoděním. V roce 1968 zakládají běžkařští nadšenci legendární amatérský závod Jizerská 50 a právě na tuto tradici vzpomínají zasloužilí účastníci, z nichž jeden se závodu účastní dodnes.
Bez znalostí a zkušeností toho moc nedokážeme. Je důležité, abychom se vzdělávali v oboru, který nás zajímá a pro který máme předpoklady nebo talent. Těžké rozhodnutí čeká i Sáru, která se rozmýšlí, jakou cestou se vydat. Na jakou střední školu, gymnázium nebo uměleckou školu si asi podá přihlášku?
Konfucius učil šesti druhům umění, kam patřilo čtení, psaní, počítání, jízda na voze, lukostřelba, hudba a rituály. Neučil je však pro vědomosti samé, ale vedl své studenty k tomu, aby našli něco, co vědomosti přesahuje. Tím by měl být ideál ušlechtilého člověka.
13 443
750
4 570
1 256
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.